Bildgalleri
SAKO Safari 80th Anniversary .375 H&H – 1 av endast 80 tillverkade
Säljes
145 000 kr
Varubeskrivning
Skick: Nytt skick - helt ny
SAKO Safari 80th Anniversary, kaliber .375 H&H Magnum, S/N 200151.
Ett mycket sällsynt samlarvapen ur SAKO:s exklusiva jubileumsserie, framtagen till företagets 80-årsjubileum. Serien omfattade endast 80 individuellt numrerade gevär, med serienummer 200101–200180.
Detta exemplar, S/N 200151, är i ett exceptionellt välbevarat och i praktiken oanvänt skick. Vapnet har aldrig använts för jakt. Endast två kontrollskott har avlossats av lettisk polis i samband med den obligatoriska registreringen. Därefter har geväret förvarats och inte brukats.
Geväret är i original STD (Standard) fabriksutförande, dvs. levererat utan extrautrustning såsom kikarsikte och läderkoffert.
Original SAKO-fabrikskartong med matchande serienummer 200151 finns kvar, liksom original bruksanvisning och tillbehör. Slutstycket är matchande märkt 151.
Safari 80th Anniversary kännetecknas bland annat av utvalt valnötsträ, ebenholtsavslutning på framstocken, jubileumsgravyr med “80” på underbeslaget, speciella öppna riktmedel och SAKO:s Magnum-låda för .375 H&H.
Detta är i första hand ett samlarobjekt, inte ett vanligt begagnat jaktvapen. Ett ovanligt tillfälle att förvärva ett mycket välbevarat exemplar ur en av SAKO:s mest begränsade jubileumsserier.
Vapnet finns i Jelgava, Lettland. Försäljning till svensk köpare är möjlig genom den ordinarie tillståndsprocessen för överföring av skjutvapen inom EU. Utförlig dokumentation, högupplösta bilder samt information om överföringsprocessen till Sverige finns och skickas gärna till seriöst intresserad köpare.
Pris: 145 000 SEK
Seriösa förfrågningar välkomnas
OBS. För köp krävs giltig vapenlicens
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-10-06 kl. 12:39 ・ Annons-ID: 27182309