Bildgalleri
Fender MIJ – ST-54 neck / ST-62 body – Candy Apple Red
Säljes
12 000 kr
Varubeskrivning
Skick: Okej skick - synligt använd
Typ av gitarr: Elgitarrer
Fender Stratocaster MIJ – ST-54 neck / ST-62 body – Candy Apple Red
Säljer en riktigt trevlig Fender Stratocaster Made in Japan i Candy Apple Red, daterad omkring 2001/2003.
Gitarren har en ST-54-hals och ST-62-kropp, vilket ger en kul kombination av klassisk Fender-känsla och japansk byggkvalitet. Den är köpt begagnad från Oscar Guitars och är i använt skick, med de spår man kan förvänta sig av en gitarr som faktiskt har spelats på.
Den är uppgraderad med PRS SE Silver Sky-mickar, vilket ger ett väldigt fint, balanserat Strat-ljud med bra tydlighet, dynamik och klassiskt mellanläges-quack.
Stallet är också uppgraderat till ett Vega Trem, vilket ger betydligt smidigare tremolokänsla och bra stämningsstabilitet jämfört med ett traditionellt vintage-stall.
ObsidianWire-elektronik med push/pull för neck-on-mod, vilket möjliggör bl.a. hals + stall utöver de vanliga Strat-lägena.
Det fina är att de delar som ursprungligen satt på gitarren följer med, så den går att återställa om man föredrar originalutförandet.
Spec:
• Fender Made in Japan
• ST-54 neck
• ST-62 body
• Ca 2001/2003
• Candy Apple Red
• PRS SE Silver Sky-mickar
• Vega Trem
• Originaldelarna följer med
• Tweed gigbag ingår
Det här är en väldigt spelvänlig och inspirerande Strata som redan fått två uppgraderingar som faktiskt gör skillnad, men utan att originaldelarna gått förlorade.
Säljes eftersom jag behöver göra lite plats bland gitarrerna.
Pris: 12 000:-
Finns i Stockholm. Föredrar gärna affär på plats så att köparen får möjlighet att testa den ordentligt.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-09-30 kl. 00:47 ・ Annons-ID: 27003724