Bildgalleri
7 st äldre spegeldörrar i trä ca 81,5 × 208 cm varav 4 med karm (1920-30 tal)
Säljes
6 900 kr
Varubeskrivning
Skick: Okej skick - synligt använd
Parti med sju gedigna äldre spegeldörrar i trä av samma typ och med mycket lika mått, ca 81,5 × 208 cm per dörrblad. Till partiet finns fyra karmar på ca 89 × 213–214 cm. Karmarna är dock inte individuellt uppmätta.
Klassisk femspegelmodell med två stående speglar upptill, en liggande i mitten och två stående nedtill. Passar bra till renovering av äldre hus eller annat byggnadsvårdsprojekt. Dörrarna är sannolikt från 1920- eller 1930-talet.
Partiet består av:
* 2 dörrar med karm och tröskel
* 1 dörr med karm, utan tröskel
* 4 lösa dörrblad
* 1 extra lös karm i rätt storlek, men jag har inte fastställt vilket dörrblad den ursprungligen hör till
Äldre och varierande bruksskick. Färgsläpp, märken, smuts och lagringsspår förekommer. Vissa har ytliga trämögelfläckar efter förvaring. Jag har inte sett någon röta. De flesta har gångjärnen kvar, men det saknas på ett par av dem. Dörrarna är inte renoverade och säljs i befintligt skick.
Beslag och lås varierar. En har t.ex. ett senare badrumslås.
Pris för hela partiet: 6900 kr eller bud.
Köp av enstaka dörrar eller delar av partiet kan diskuteras. Kontakta mig vid intresse!
Endast avhämtning.
Sökord: spegeldörr, femspegeldörr, gammal dörr, trädörr, innerdörr, byggnadsvård, renovering, återbruk, 1920-tal, 1930-tal.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-09-27 kl. 10:32 ・ Annons-ID: 26884004