Bildgalleri
2 honkatter - omplaceras!
Säljes
1 500 kr
Varubeskrivning
Ålder: 4 år och äldre
Det är med stor sorg jag nu behöver se över ett nytt hem till mina två, under många år, trogna följeslagare.
Det är ett jobbigt och hjärtskärande, men viktigt beslut då vi inte längre kan ge dessa tjejer vad de behöver i form av uppmärksamhet, lek, mys och stimulans.
Katterna är systrar och har bott tillsammans hela livet och omplaceras därför tillsammans.
De är bondkatter och födda 2019-05-13, så är nu 7 år gamla. De har bott hos mig alla dessa år.
Vilket hem jag önskar till dem;
- Stor lägenhet eller hus med massa yta att springa och leka på
- En stabil familj utan små barn eller andra djur
- Att hushållet har bra inkomst då ena katten kräver regelbundna besök hos veterinären (läs mer nedan)
- att du/ni bor i Västra Götaland eller Halland så resan inte blir alldeles för lång
- att du/ni har mycket tid och energi att lägga på dessa två tjejer och tid att låta dom vänja in sig
- att du/ni har massor av kärlek att ge
- att du/ni är beredda på att skicka bilder eller videos till mig ibland (hade varit fint)
Gråa honan har varit på regelbundna besök hos veterinären ett tag nu.
Hon har konstaterad omgivningsallergi och går nu på kortisonbehandling, där hon får injektion hos veterinären ca varannan månad.
Ibland kan hon behöva ha tratt, då hon kliar sår på huvudet och dessa behöver läka.
Men med regelbundna kortisoninjektioner brukar hon klara sig bra utan tratt. Kostnaden brukar ligga runt 500kr för dessa injektioner. Så ha det i åtanke.
🐱Övrigt;
Gråa honan är väldigt social och älskar mys/kel i alla dess former. Är inte så blyg utav sig utan älskar alla nya människor hon möter. Det går ingen nöd på henne. Uppmärksamhet är det finaste hon vet. Gillar att ligga på, nära och tätt. Hon har en tendens att tugga på saker när hon vill ha mat, allt från plast till sladdar till blommor. Vill bli underhållen och vara med överallt, även på toa!
Bruna tigerrandiga honan är väldigt skygg när det gäller nya människor men ger man det tid så värms hon upp för en. Där kan man behöva arbeta för att vinna hennes förtroende. Lättskrämd och gömmer sig gärna under soffa eller säng vid minsta lilla, till exempel ringklockan. Väldigt matmotiverad och älskar att äta. Snor gärna syrrans mat om hon får chansen. Är inte lika kelig utan gosar på avstånd på sina egna villkor, även om hon gärna är nära. Lätt stressad och nervös men väldigt trogen och uppvaktande.
Båda katterna är extremt snälla, har aldrig blivit biten och de få gångerna jag blivit riven är av misstag.
Båda två är vaccinerade, chippade och ID märkta och levereras med varsin bur, matskålar, mat och pelletslåda.
Vill att allt ska kännas helt rätt med den nya familjen så vill gärna att vi träffas först så vi kan prata om vilka du/ni är innan något bestäms.
Söker inte pengar, utan rätt familj, det är däremot viktigt att ni har en stabil inkomst.
Hör av er om ni har några andra frågor eller funderingar. Eller skicka ett meddelande vid intresse.
Mvh
Nathalie
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-09-22 kl. 23:35 ・ Annons-ID: 26813264