Bildgalleri
Gråjako ( häckpar )
Säljes
50 000 kr
Varubeskrivning
Två häckpar grå jako till salu – tama, talande och mycket intelligenta
På grund av tidsbrist och ändrade livsförhållanden säljer jag två fina och friska häckpar grå jako. Varje par består av en hane och en hona och fåglarna är cirka 6–7 år gamla.
Det första paret är bevisat häckpar och har redan fått ungar. Den senaste ungen såldes för 15 000 kr, och paret förbereder sig nu för att lägga ägg igen. Det andra paret visar också tydliga tecken på att snart börja häcka.
Fåglarna är:
• Mycket tama, sociala och vana vid människor, familjeliv och hemmiljö
• Talande, intelligenta, lekfulla och fulla av personlighet
• Friska och väl omhändertagna
• Försäkrade hos ett försäkringsbolag
• Levereras med samtliga tillhörande handlingar och dokument
Till varje par ingår ett stort fågelboende/bur samt en egen holk för häckning.
Grå jako är mycket speciella fåglar som behöver kärlek, tid och uppmärksamhet. De är kända för sin höga intelligens och sin fantastiska förmåga att lära sig ord och kommunicera. De kan på många sätt jämföras med små barn när det gäller intelligens, nyfikenhet och känslor.
Pris: 50 000 kr per par, inklusive stor bur och häckholk.
Priset är satt med hänsyn till att det är friska, tama och häckande par. En unge säljs vanligtvis för minst cirka 13 000 kr, vilket innebär att ett seriöst häckpar kan ge tillbaka en stor del av inköpskostnaden över tid.
Fåglarna finns i Malmö.
Det viktigaste för mig är att de kommer till ett tryggt och kärleksfullt hem där de får den tid, omsorg och uppmärksamhet de förtjänar. Endast seriösa köpare med kunskap om papegojor eller ett genuint intresse är välkomna att höra av sig.
Finns födelse bevis
• Bur
• Alla leksaker
• Alla tillbehör och utrustning
• Uppfödarbevis
• DNA-test
•Citesintyg
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-09-16 kl. 18:03 ・ Annons-ID: 26642432