Bildgalleri
Kajak Black Pearl
Säljes
26 900 kr
Varubeskrivning
Skick: Mycket bra skick - som ny
Seriöst byggd kajak för Grönlandsroll.
Jag byggde kajaken under vintern 2026. Sjösatte den i maj 2026. Har använt den under sommaren och lärt mig flera grönlandsrollar i den.
Det är ett stripbygge. Alltså glasfiber och epoxi på en träkärna. Kajaken är byggd på en ritning av Björn Thomasson, som är en mycket välkänd kajakdesigner.
Detta är den andra Black Pearl jag bygger och har faktiskt fått beröm för att denna är snygg och välbyggd.
Den är byggd efter en paddlare med mina mått. 177 cm lång och 78-80 kg. Det finns helt säkert svängrum för några centimeter och kilo, upp eller ner.
Kajaken är 546 cm lång och 48 cm bred.
Sittbrunnen 52x40 cm. Vikt 15 kg.
Kajaken säljes för att nya projekt ska få plats. Jag har ju en till Black Pearl men säljer denna som är den bästa av dem.
En kajak som den här kan man inte köpa färdig i handeln. Jag byggde kajaken i första hand för grönlandsroll, men den funkar utmärkt även för dagsturer.
Detta är en kajak att utvecklas i och som ger otroligt mycket tillbaka.
Kajaken är mycket vridstyv och tålig. En kajak byggd på detta sätt tål mycket mer slitage än en glasfiberkajak.
Paddel och transportkapell som är med på bilderna ingår inte.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-09-14 kl. 13:57 ・ Annons-ID: 26500721