Bildgalleri
Kraus & Bilz 50–60-talsring med blå spinell
Säljes
Frakt från 39 kr + köpskydd 73 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Efter leveransen har du 24 timmar på dig att inspektera varan. Om något är fel med den får du pengarna tillbaka
Skapa ett paket
Köp fler varor från säljaren och betala bara för frakten en gång.
Varubeskrivning
Skick: Mycket bra skick - som ny
Kön: Kvinna
Huvudmaterial/sten: Silver
Övrigt material/sten: Halvädelstenar
Tysk silverring från 1950–60-talet med en stor kuddslipad blå spinell som dominerar hela ovandelen. Stenen är omkring 10 mm i diameter och hela 7 mm hög, monterad i en genombruten korginfattning som låter slipningen arbeta från flera riktningar. Den öppna konstruktionen ger stenen ett ovanligt klart och levande djup, samtidigt som de vertikala silverribborna bygger upp en tydlig arkitektonisk form runt den.
Ringen är nästan 70 år gammal och har fortfarande ett mycket rent och modernt uttryck. Den breda, släta skenan möter en hög ringhuvudskonstruktion på cirka 12 mm, vilket ger stenen ordentlig närvaro på handen och visar upp hela dess volym. Kombinationen av 835-silver, stor färgsten och den skulpturala korgfattningen gör modellen typisk för den tyska efterkrigsmodernismen och betydligt mer intressant än en ordinär silverring med infattad sten.
DETALJER
Sten: Blå spinell, sannolikt syntetisk, kuddformad fasettslipning
Stenens mått: diameter ca 10 mm, höjd ca 7 mm
Ringhuvudets höjd: ca 12 mm
Material: Silver 835
Stämplar: 835 samt flygande fågel, attribuerad till Kraus & Bilz
Vikt: 4,13 g
Storlek: EU 53 / IT 13 / US 6½ / UK M½
Innerdiameter: ca 16,9 mm
Infattning: Hög genombruten korginfattning med vertikala silverribbor
Skick: Mycket gott skick
Tillverkare: Kraus & Bilz
Ort: Lichtenstein-Callnberg, Sachsen, Tyskland
Period: Ca 1950–60-tal
Kraus & Bilz var en etablerad tysk tillverkare i Lichtenstein-Callnberg i Sachsen. Att ringen kan knytas till en namngiven producent ger den en tydlig proveniens och ett starkare samlarvärde inom tyska silver- och designsmycken från mitten av 1900-talet.
~~~~~~~
Leverans:
Jag skickar vanligtvis inom 24 timmar och erbjuder leverans inom Sverige och EU. I Stockholm kan personlig leverans ordnas inom 24 timmar efter överenskommelse.
Titta gärna på mina andra annonser. Bud och prisförslag är varmt välkomna, jag ser gärna era förslag.
TVEKA INTE ATT FRÅGA OM FLER BILDER / SKICKA DIN FRÅGA MED ETT PRISFÖRSLAG
Med vänliga hälsningar, Ulrik Hjartarhorn, Aegis Atreifs.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-09-08 kl. 22:38 ・ Annons-ID: 26412007