Bildgalleri
Komplett windfoil paket. Windsurfingfoil, bräda, 6.6 kvm segel och rigg
Säljes
9 900 kr
Varubeskrivning
Här har ni ett paket med Starboard Foil X 145-litersbräda, passande Starboard Super Cruiser foil, 6.6 kvm Arrowssegel, mast, bom, tillbehör, boardbag och quiverbag med hjul, dvs allt man kan tänkas behöva för att komma ut på vattnet och upp på foil!
Brädan är kort men mycket stabil och mycket lätt. Förre ägaren lyckades dingla i nosen på land och de små skadorna i coaten är lagade med epoxi/glasfiber. Har inte tagit in vatten alls, men kan lagas snyggare om man vill. I övrigt jättefint skick på brädan.
Foilen är perfekt att lära sig på/segla lättvind med. Bara små-små repor på foilen som inte påverkar glidet. Alumiummast 85cm med deep tuttle-infästning i brädan.
Seglet är i bra skick men av äldre modell, oklart vilken årsmodell.
Masten, en North Sails i 75% karbon, är 460cm lång och i mycket bra skick.
Bommen är från GunSails och är helt ny, endast seglad en gång. Skickar med två mastfötter (en extra jag hade över), hängselelinor, en mastförlängare, mastskydd och bomskydd.
Boardbad, foilbag och quiverbag för riggrejorna medföljer. I quiverbagen får jag även in foilbagen, så att resa med grejorna är supersmidigt, se bild 2.
Här är chansen att ta nästa steg i vindsurfingsporten! På foil seglar du fortare, roligare och får fler dagar på vattnet vid lättare vind!
Finns i Änggården, Göteborg
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-09-02 kl. 13:43 ・ Annons-ID: 26244363