Bildgalleri
Unika retroskridskor Retroskridskor i läder för både fart och inredning
Säljes
Frakt från 69 kr + köpskydd 32 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Efter leveransen har du 24 timmar på dig att inspektera varan. Om något är fel med den får du pengarna tillbaka
Skapa ett paket
Köp fler varor från säljaren och betala bara för frakten en gång.
Varubeskrivning
Skick: Okej skick - synligt använd
Typ: Övriga skridskor
Unika retroskridskor i läder Perfekta för åkning eller som snygg vintage inredning! Säljer ett par charmiga och klassiska gamla skridskor i fint vintage skick. Dessa svarta läderskridskor med vackra detaljer och gula snören bär på en fantastisk historia och har en tidlös design som passar till flera olika ändamål Svarta läderskridskor med gula snören och kontrastsömmar. Klassiska stålmedar undertill, snörning hela vägen upp för bra stadga runt foten.
Ett par vintage skridskor av märket SM. Skridskorna är i storlek 42 och har svarta läderkängor med gula snören. Skridskorna har metallskenor.
Samlar objekt! Ett par vintage skridskor i storlek 42. Skridskorna är svarta med gula snören och gula sömmar. Märket ”SM” är synligt på
Föremålet på bilden är ett par vintage-skridskor i svart läder, sannolikt tillverkade av den svenska ABC-Fabriken i Kungälv. Dessa skridskor var vanliga i Sverige under mitten av 1900-talet och användes för både bandy och allmän skridskoåkning. Observera att skridskorna har text med namn på insidan också.
Utmärkande egenskaper
Design: Svart narvat läder med kontrasterande gula skosnören och gul dekorationssöm.
Märkning: Den cirkulära logotypen på ankeln är karakteristisk för ABC-Fabriken (AB Bröderna Claesson).
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-08-31 kl. 13:48 ・ Annons-ID: 26107538