Bildgalleri
(1/4)
Orrefors “Stella Polaris” vas – ljusblått konstglas, etikettmärkt
Säljes300 kr
Skick: Bra skick - varsamt använd
Elegant konstglasvas från Orrefors i modellen “Stella Polaris”, formgiven av Vicke Lindstrand. Vasen är utförd i ljusblått glas med kraftig, skulpterad form och vackra vertikala reliefdrag som fångar ljuset på ett sätt som bara riktigt bra svenskt konstglas gör.
Den mjuka blå tonen tillsammans med den tunga, organiska formen ger vasen ett exklusivt och tidlöst uttryck. Det här är en vas som fungerar lika bra med en enkel blomma eller kvist som helt fristående, där glasets tyngd, form och lyster får vara huvudnumret.
“Stella Polaris” är en modell som tilltalar både samlare av Orrefors och köpare som söker klassisk skandinavisk glasdesign med tydlig identitet. Den passar perfekt i ett hem med intresse för nordisk design, vintage, konstglas, modernism och kvalitetsföremål med historia.
Etikettmärkt Orrefors “Stella Polaris”.
Ytterligare tjänster

Porslinblomman
Albogatan 40 29138 Kristianstad
Senast ändrad: 2026-08-22 kl. 16:15 ・ Annons-ID: 25937533