Gå till annonsen

Du är här

Bil/Bilar/BMW/523i

Bildgalleri

(1/7)

https://www.blocket.se/mobility/item/25827395

Kopiera länk
Bromma

BMW 523i

Touring Automatisk

Modellår

2007

Miltal

22 400 mil

Växellåda

Automatisk

Drivmedel

Bensin

Totalt pris

24 900 kr

Kontakta säljaren

Få mer information om bilen eller boka en testkörning.

Användbara länkar

Köp privat - tips för en trygg bilaffärSälj privat – praktiska tips och vägledningar7 dagars gratis bilförsäkring via Trygg-Hansa

Vill du hjälpa oss att göra den här webbplatsen ännu bättre? Delta i en kort onlineintervju och få ett presentkort på 400 kr.

Anmäl dig här

Anmäl dig till ett kort onlinemöte för att hjälpa oss att förbättra vår varusida och våra kontaktalternativ, så att vi kan utveckla en ännu transparentare användarupplevelse.

Vi följer upp med mer information och en länk där du kan boka in en tid som passar dig. Som tack kommer du att få ett presentkort på 400 kr. Intervjun är på engelska.

Jag samtycker till att mina inskickade uppgifter lagras så att jag kan bli kontaktad
Anmäl mig

Beskrivning

Efter 10 år i min ägo är det dags för min trotjänare att hitta en ny ägare ❤️

BMW 523i Touring, årsmodell 2007
Automat • Bensin • Svart • Skinn • ca 22 400 mil


Det här är en bil jag verkligen har tagit hand om under många år. Under 2026 har jag lagt drygt 53 000 kr på service, reparationer och nya delar.

Bland annat har följande gjorts:
• 4 nya sommardäck
• Nytt bilbatteri
• Service med motorolja och filter
• Nya tändstift och tändspolar
• Ny luftmassemätare
• Ny kylarslang
• Åtgärdade flera oljeläckage och packningar
• Arbeten kring Valvetronic och VANOS
• Ny bromsvätska
• Kupéfilter
• Diverse tätningar och servicearbeten

Dessutom är bilen kontrollbesiktigad och godkänd utan anmärkning den 17 augusti 2026. Vid besiktningen var det 0 felkoder vid OBD-kontrollen och nästa ordinarie besiktning är senast 31 oktober 2027.

Och så till det mindre roliga…

När jag skulle köra från besiktningen stannade bilen efter start när motorn blivit varm. Det är ett fel som förekommit tidigare och Mekonomen har bedömt att det sannolikt är kamaxelgivaren som behöver bytas. Jag har fått en kostnadsuppskattning på cirka 16 000 kr för att åtgärda felet.

Efter att ha ägt bilen i tio år och lagt över 53 000 kr på den bara i år har jag helt enkelt bestämt mig för att inte lägga mer pengar på bilen. Därför säljs den som reparationsobjekt i befintligt skick.

För den händige BMW-entusiasten kan det här vara ett riktigt intressant objekt. Det är en fin och välutrustad 523i Touring med automat, skinn och mycket redan gjort. Den ser bra ut både invändigt och utvändigt för sin ålder och har dessutom fyra nya sommardäck och nytt batteri.

Jag har fakturor och dokumentation på utförda arbeten, så det finns gott om underlag för den som vill se vad som faktiskt är gjort.

Bilen står i Häggvik/Sollentuna och behöver hämtas med transport/bärgare eftersom den inte är helt driftsäker, eller enbart köras en kortare sträcka.

Pris: 24 900 kr

Säljes i befintligt skick. Seriösa spekulanter är varmt välkomna att höra av sig.

Specifikationer

Märke
BMW
Modell
523i
Modellår
2007
Biltyp
Kombi
Drivmedel
Bensin
Effekt
177 Hk
Miltal
22 400 mil
Växellåda
Automatisk
Drivhjul
Bakhjulsdrift
Säten
5
Färg
Svart
Bilens plats
Sverige
Senaste besiktningsdatum
2026-08-17
Nästa besiktningsdatum
2027-10-31
Avgiftsklass
Personbil
Chassinummer
WBANL31060CM89769
Antal ägare
3
Försäljningsform
Begagnad bil till salu

Utrustning

Sortera alfabetiskt
  • Multifunktionsratt
  • ABS
  • Sidoairbags
  • El-sidospeglar m. värme
  • Antispinn
  • ESC
  • Takrails
  • Elektriska säten utan minne
  • Elektriska säten med minne
  • Servostyrning
  • Larm
  • Regnsensor
  • Startspärr
  • Airbag fram
  • Isofix
  • Färddator
  • Aircondition
  • Farthållare
  • Uppvärmda säten, fram
  • Fällbart baksäte
  • Kylbart handskfack
  • Centrallås
  • 12V-uttag
  • Xenonljus
  • Klimatanläggning
  • Elektriska fönster

Fordonets serviceprogram har följts. Service har utförts på fordonet enligt fabrikens riktlinjer.

Säljarens kännedom om bilen

Har bilen några kända skador?

Ja. Kamaxelgivaren behöver bytas

Har det genomförts omfattande reparationer?

Nej

Är eller har motorn varit trimmad?

Nej

Har bilen några skulder?

Nej

Plats

16751 Bromma
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

25827395

Uppdaterad

18 augusti 2026, 17:51

Dela annons

https://www.blocket.se/mobility/item/25827395

Kopiera länk

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

BMW
BMW 5-Serie
BMW 5-Serie 523i