Bildgalleri
B&O Beomaster 900M & 1 par matchande Tandberg-högtalare
Säljes
2 500 kr
Varubeskrivning
Skick: Okej skick - synligt använd
Varumärke: Bang & Olufsen
Typ: Stereopaket
Hej!
Säljer ett mycket charmigt och tidstypiskt vintagesystem från 1960-talet. En perfekt kombination för dig som älskar retro, teak och klassisk skandinavisk hifi-design!
Paketet innehåller:
1. Bang & Olufsen Beomaster 900M (Förstärkare/Stereoradio) Den ikoniska och kompakta "M"-modellen formgiven av Henning Moldenhawer.
Eftersom den saknar inbyggda högtalare är den mycket smidigare och mer lättplacerad på en modern hylla eller mediabänk än den vanliga K-modellen.
Trähöljet är i mycket fint kosmetiskt skick med minimalt med bruksspår.
Ena glödlampan behöver bytas ut men den andra för ”Stereo” lyser fortfarande (se bild).
2. Tandberg Hi-Fi System 113/106-10 (Högtalare) Ett par välljudande kvalitetshögtalare tillverkade av Tandbergs Radiofabrikk i Oslo. Matchar förstärkaren perfekt i stilen.
* Skick: Det finns kosmetiska bruksspår i form av några rivmärken och repor i träet (se bilder), men de är funktionstestade och låter fantastiskt fint med ett varmt och fylligt vintaljud.
Funktion & Anslutning:
Hela systemet har testats och spelar mycket bra. Radiomottagningen fungerar och det kommer rent ljud ur båda högtalarna.
Perfekt för retrohörnan eller som ett snyggt blickfång i vardagsrummet.
Pris: 2 500 kr för hela paketet.
(Kan eventuellt säljas separat vid bra bud, men paketköpare prioriteras).
Hämtas på plats i Malmö.
Kan självklart provlyssnas innan köp så att du hör att allt låter som det ska! Kablar för att koppla ihop förstärkaren och högtalarna följer med.
Lycka till!
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-08-16 kl. 15:41 ・ Annons-ID: 25763490