Bildgalleri
Sjöö Sandström Royal Steel Chronograph 42 mm – ETA 7750 – 2007
Säljes
Frakt från 39 kr + köpskydd 570 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Efter leveransen har du 24 timmar på dig att inspektera varan. Om något är fel med den får du pengarna tillbaka
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Varumärke: Sjöö Sandström
Säljer en mycket välbevarad Sjöö Sandström Royal Steel Chronograph 42 mm, första generationen.
Modellen lanserades 2006 och detta exemplar är ursprungligen inköpt 26 januari 2007, vilket gör det till ett relativt tidigt exemplar. Sjöö Sandström har själva bekräftat att första generationens Royal Steel Chronograph 42 mm är utrustad med det välkända automatiska kronografverket ETA/Valjoux 7750.
Klockan har använts mycket sparsamt och är i mycket fint skick med endast lättare bruksspår. Glas, urtavla och boett är välbevarade och klockans funktioner fungerar som de ska.
Specifikationer
42 mm boett i rostfritt stål
Automatisk kronograf
ETA/Valjoux 7750
Safirglas fram
Transparent baksida med safirglas
10 ATM / 100 meters vattentäthet
Vit/silverfärgad urtavla
Serienummer 26
Brunt läderarmband, (ej original)
Medföljer
Originalcertifikat daterat 2007-01-26
Original instruktionsbok
Garanti-/servicehäfte
Klockan har inte dokumenterad servicehistorik. Den har däremot använts mycket sparsamt och har under långa perioder förvarats utan användning.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-08-15 kl. 12:08 ・ Annons-ID: 25724504