Bildgalleri
Unikt retrotyg (Design Raili Konttinen, Finland) äkta finsk designklassiker
Säljes
Frakt från 39 kr + köpskydd 53 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Efter leveransen har du 24 timmar på dig att inspektera varan. Om något är fel med den får du pengarna tillbaka
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Längd: 430 cm
Säljer ett par underbara vintage gardinlängder i tyget ”Solros” stadig tätvävd bomull och mycket fint välvårdat skick.
Tips: Tyget passar också perfekt till bordsduk, draperi, kuddar …
Karaktäristiskt 70-talsmönster ”Solros” av den kända textilkonstnären Raili Konttinen (formgivare för anrika Porin Puuvilla / Björneborgs bomullsfabrik).
Det screentryckta mandalamönstret går i varma toner av rostorange, gult och brunt mot en ljus linnefärgad botten. Finsk retrotextil när den är som bäst!
Längderna är 213cm långa och kan förlängas ytterligare 4cm (totalt 4,3m tyg).
Gardinlängderna har olika bredd 80cm respektive 135cm. Det gör att de passar utmärkt även till hörnfönster, fönsterpartier med balkongdörr eller som draperi. Den bredare gardinlängden kan också med fördel delas till lika bredd som den smalare och kanske sy kuddar av tyget som blir kvar 👍🏼
Multifunktionell upphängning gör att de går utmärkt att hänga med fingerkrokar på en Kirsch-skena / gardinskena eller träs direkt på en vanlig gardinstång.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2026-08-09 kl. 10:44 ・ Annons-ID: 25483806