Bildgalleri
Rosa/brunvärpare - avelsägg och kycklingar
Säljes
25 kr
Varubeskrivning
Målet i denna grupp är att ta fram hönor som lägger rosa, vinröda och lila-aktiga ägg genom att avla på brun och beige-värpande hönor som periodvis eller konstant lägger ägg med heavy bloom.
Äggen som skickas till dig kommer att vara värpta av hönor som konstant eller periodvis lägger ägg med utmärkande mängd heavy bloom, vilket är vad vi avlar på i denna grupp. I kombination med tuppens gener så är förväntningarna från min sida höga på hur nästa generations hönor kommer att värpa 😍 Inga garantier på rosa eller lila ägg kan dock lämnas eftersom det är ett lotteri hur generna fördelas.
Kycklingarna från denna gruppen kommer främst bli blandningar av Maran, Wyandotte, Faverolle och Australorp. Tuppen är kläckt ur ett ägg med ovanligt mycket bloom och hans helsystrar värper till och från superfina rosa ägg (finns att se bland bilderna).
Heavy bloom är det yttersta skiktet på ägget och mängden kan variera under hönans värpcykel, vilket gör att äggfärger i perioder kan upplevas rosa/vinröda/lila för att sedan skifta till brunt eller beigt. Mängden bloom som ärvs varierar mellan individerna och färgerna på äggen uppfattas olika i olika ljus.
Avelsägg: 25kr/st
Kycklingar: 100kr/kyckling
Vid skick packar vi äggen väl och använder oss av PostNords spårbara paket. Minsta antal ägg vi skickar är 10st och för 10-30 ägg blir fraktkostnaden 170kr.
Om du söker en fin palett med blandade färger på äggen så går det bra att kombinera ägg/kycklingar från våra olika avelsgrupper; Olivvärpare, Rosavärpare, Cream/Opal legbar och Wyandotte 🌟
För fler bilder kika in på vår Instagram Skogsalvens_ 🐣
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-08-08 kl. 19:44 ・ Annons-ID: 25392663