Bildgalleri
Hoppsadel Prestige X-perience
Säljes
Frakt från 69 kr + köpskydd 648 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Efter leveransen har du 24 timmar på dig att inspektera varan. Om något är fel med den får du pengarna tillbaka
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Dressyrsadel
Märke: Prestige
Modell: X-perience
Färg: Brun
Säte: 17”
Bomvidd: 34
Prestige X-Perience är en ny högteknologisk hoppsadel med x-technology, utskurna hål i bommen för sittbenen. Prestige X-Perience sadeln är extremt skön & erbjuder högsta komfort för ryttare och häst. Ullstoppad med honeycombmaterial närmast hästen.
Prestige X-Perience hoppsadel har en helt ny sadelbom med en ny uppbyggnad med den ursprungliga geometrin som grund, vilket är resultatet av en fördjupad studie av hästens anatomi, i kombination med människans byggnad. Naturligtvis hade detta inte blivit komplett utan X-TECHNOLOGY, vilken innefattar två membran samt hål i bommen, nu med ett större hål vid ryttarens ischia.
Prestige X-Perience hoppsadelns framparti har en "avlastningsyta", fylld med extra stoppning, vilket ger en betydande komfort för hästen.
Som ett resultat av Prestige X-Perience nya sadelbom, är sadelns säte nu otroligt bekvämt. Sadelns bas baktill i sätet är betydligt bredare jämfört mot traditionella sadlar och de två membranens stötdämpande kuddar ökar komforten för ryttare och häst.
Prestige X-Perience hoppsadelns bossors bas, ger stöd i hela dess längd och är en bit vidare, vilket gör att ryttarens vikt fördelas ut bättre över hela panelens yta. Panelerna är också extremt tunna samt integrerade med underkåpan, för att ge en fantastisk "close contact" mellan häst & ryttare.
Prestige X-Perience hoppsadel har den nya X-TECHNOLOGY teknologin, samt ett elastiskt honeycomb material och ett lager av mjukt gummi, istället för den traditionella filten, närmast hästen under bossans ullstoppning. Detta för att erbjuda hästen den största möjliga komfort, stötdämpning samt jämnhet mot sin rygg.
Prestige X-Perience hoppsadel är stoppad med en syntetull av en lång Dacronfiber, vilken är lite krusigare och mer elstisk än en naturulls-
fiber, vilket gör att den inte kan packa sig och bilda klumpar.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2026-08-04 kl. 14:28 ・ Annons-ID: 25392554