Bildgalleri
Supermicro SC836 3U serverchassi – 16-bay SAS2
Säljes
7 000 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Typ: Datorchassi
Säljer mitt Supermicro SC836 3U-serverchassi på grund av flytt till mindre lägenhet.
Köptes nytt i Norge för några år sedan när jag bodde där.
Chassit är i väldigt fint skick. Alla originaltillbehör medföljer. Jag skickar även med en del extrautrustning:
2 × original 500 W redundantPSU
1 × Supermicro 920 W SQ (SuperQuiet) PSU
Originalfläktar
Tystare fläktar (FAN-0074L4)
Air shroud över CPU och RAM
2 × SFF-8087-kablar mellan HBA och backplane
Original rails
Originala hårddiskcaddies
Dummy-caddies för tomma diskplatser (16st)
Backplane: Supermicro BPN-SAS2-836EL1, SAS2 6 Gb/s med integrerad SAS-expander. Backplanet har 16 × 3,5"-platser och kan drivas med en SFF-8087-anslutning från en HBA. Med två kablar får man fler SAS-länkar och högre total bandbredd.
De medföljande 500 W-PSU:erna är förvånansvärt tysta, så jag har själv inte haft behov av 920 W SQ-PSU.
Rails: En fjäder saknas på ena skenan, vilket gör att den inte låser i yttersta läget. Den andra sidan fungerar som den ska. Detta har aldrig varit något problem vid användning och fjädern bör vara enkel att ersätta.
Allt kommer i originalkartong.
På grund av chassits storlek och vikt ser jag helst att det hämtas på plats. Om köparen önskar frakt får vi komma överens om hur detta ska ordnas. Köparen står för frakten.
Betalning sker innan eventuell frakt.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-08-11 kl. 09:38 ・ Annons-ID: 25321189