Bildgalleri
Poolvärmare solcell
Säljes
2 500 kr
Varubeskrivning
Säljer solcellspanel pga flytt. Vi har haft den till att värma upp utomhuspool. Det har fungerat hur bra som helst.
cirka 2 kvadratmeter stor och väger 38 kg.
Finns cirka 10 min från Arlanda.
————
Beskrivning av solpanelen / vattenvärmaren tagen från Google:
Vad den används till i praktiken:
- Värma hushållsvatten (tappvarmvatten): Detta är det vanligaste användningsområdet. Solfångaren värmer upp vatten till dusch, disk och tvätt.
- Stödja husets uppvärmningssystem: Den kan kopplas till en ackumulatortank för att avlasta en värmepump, elpatron eller biobränslepanna och värma upp huset.
- Värma upp en pool: Den fungerar utmärkt för att hålla en behaglig temperatur i utomhuspooler under sommaren.
Hur den fungerar:
- Inuti panelen rinner en frostskyddsvätska (på skylten står det Glikol Eco MPG). Solen värmer upp panelen, vätskan blir het och pumpas sedan ner till en vattentank (ackumulatortank) i huset där den lämnar över värmen till ditt vanliga vatten.
- Panelen har en så kallad stagnationstemperatur på hela 207 °C om vätskan slutar cirkulera en solig dag.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2026-08-01 kl. 09:14 ・ Annons-ID: 25290341