Bildgalleri
(1/6)
MC Skyddsjacka Predator Airlight G2 MAX CE-2 med Bröst-, Rygg- & Revbensskydd
Säljes1 199 kr
Beskrivning
KRS Predator Airlight G-2 LIME GREEN Level 2 Max – Ultralätt Skyddsjacka med Hög Ventilation och CE-godkända Skydd
Känn friheten på vägen – utan att kompromissa med komfort och kontroll.
KRS Predator Airlight G-2 i nya LIME GREEN Level 2 Max-utförandet är utvecklad för dig som vill ha en ultralätt, ventilerad skyddsjacka med CE-godkända stötskydd och en kroppsnära passform. Den är framtagen för att ge hög prestanda, låg vikt och maximal rörelsefrihet – oavsett om du kör offroad, pendlar eller är ute på långtur.
Jackan är designad för att bäras diskret under din tröja, hoodie eller MC-jacka, utan att störa din stil eller komfort. Balansen mellan stretch, skydd och ventilation gör den perfekt för både varma dagar och intensiva körpass.
Den innovativa konstruktionen använder tätvävd RSK-mesh över axlarna, kombinerat med 4-vägs stretch spandex/mesh över kroppen samt stretch-mesh på insidan av ärmarna. Det ger en följsam känsla med effektiv luftcirkulation även under krävande förhållanden. Greppgummi i nederkant hjälper jackan att hålla sig på plats och minskar risken för att den glider upp vid rörelse.
Designad för Rörelsefrihet och Komfort
Tight passform: Anatomisk, åtsittande passform som följer kroppslinjerna och håller skydden stabilt placerade utan att begränsa rörelse.
Hög ventilation: Helkroppskonstruktion i mesh ger effektiv luftgenomströmning och bidrar till en behaglig temperatur under varmare körning.
Integrerat njurbälte: Inbyggt njurbälte ger extra stöd och stabilitet på längre turer och vid aktiv körning.
Utrustad med AIR G2 LIME GREEN Level 2 Max-skydd (CE-godkända)
Axel- & armbågsskydd (CE EN 1621-1:2012 – Level 2) – mjuka, flexibla och stötdämpande skydd med komfortfokuserad passform.
Delat bröstskydd (CE EN 1621-3:2018 – Level 2) – ger god täckning samtidigt som du behåller rörlighet och en smidig känsla.
Ryggskydd (CE EN 1621-2:2014 – Level 2) – stötdämpande, lätt och ventilerande för en bra balans mellan skydd och komfort.
Revbensskydd (CE EN 1621-2:2014 – Level 2) – extra skydd för sidorna utan att göra jackan klumpig.
Byggd för Rörelse & Luftflöde
RSK mesh + 4-vägs stretchmaterial – ger kroppsnära passform och följsam rörelse.
Stretchpaneler i ärmar, rygg och front – smidig känsla oavsett körstil eller terräng.
Ventilerad helkroppskonstruktion – hjälper dig hålla dig sval under intensiva pass.
Greppgummi i midjan – håller jackan på plats och ger stabil känsla under körning.
Designad för Komfort, Kontroll & Långresor
Anatomisk passform – sitter som en andra hud och rör sig med dig.
Integrerat njurbälte – extra stöd som kan minska trötthet vid längre körningar.
Tumlås & stretchmuddar – håller ärmarna på plats under körning.
Lätt och andningsbar – komfortabel även under längre användning.
KRS Predator Airlight G-2 LIME GREEN Level 2 Max är framtagen för förare som vill ha hög ventilation, rörelsefrihet och CE-godkända stötskydd i ett lätt och följsamt plagg.
Detta plagg är inte ett CE-certifierat skyddsplagg enligt EN 17092 och ska bäras under ett skrapskyddande MC-plagg, exempelvis MC-jacka eller Kevlar®-hoodie. Skydden i jackan är CE-godkända enligt angivna standarder.
Storleksguide:
XXS/XS – Bröst 85-94 cm
S/M – Bröst 95-104 cm
L/XL – Bröst 105-112 cm
XXL/3XL – Bröst 112-122 cm
4XL/5XL – Bröst 123-130 cm
6XL/7XL – Bröst 131-140 cm
Obs: Knappen för att visa hela beskrivningen har bara en visuell effekt.
Plats

Sharkspeed
Säljarens rekommenderade annonser
Professionell säljare
Verifierat företag
0105519786Skicka meddelandeLextorpsvägen.985 46165 Trollhättan
| Annons-ID | 25269092 |
|---|---|
| Senast ändrad | 2026-07-31 kl. 13:57 |