Bildgalleri
Blandraskycklingar i tre åldersgrupper + Faverolle-tuppar
Säljes
100 kr
Varubeskrivning
Pigga och fina blandraskycklingar säljes i tre olika åldersgrupper.
Tuppen i föräldragruppen är en blandning av svart Appenzeller och Pavlovskaja. Hönan kan vara Pavlovskaja, Sussex, guldkantad Wyandotte, Silkeshöna eller Appenzellerblandning.
Kycklingarna får därför varierande färger, teckningar och utseenden. En del kan få tofs, annorlunda kam eller lätt befjädring på benen. Trevliga korsningar för den som vill ha en personlig hobbyflock.
Ålder och pris
Kläckta omkring 17 maj – drygt 9 veckor
150 kr/st
Kläckta omkring 19 juni – drygt 4 veckor
120 kr/st
Kläckta 10 juli – 11 dagar
Naturligt ruvade och kläckta av höna.
100 kr/st
Framför allt de yngsta kycklingarna behöver fortsatt tillgång till värme, alternativt flytta tillsammans med en höna som tar hand om dem.
Mellangruppen är väl befjädrad och klarar sig normalt utan tillskottsvärme om de hålls torrt, dragfritt och skyddat. Köparen ansvarar för att ordna tillskottsvärme om temperaturen blir för låg.
Den äldsta gruppen behöver normalt ingen tillskottsvärme.
Kycklingarna säljs okönade.
Det finns även två unga, renrasiga laxfärgade Faverolle-tuppar, kläckta runt 25 april.
100 kr/st eller 150 kr för båda.
Finns utanför Götene.
Tel. 0708 - 20 55 68
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2026-07-22 kl. 10:50 ・ Annons-ID: 24996591