Bildgalleri
Oljemålning landskap med hus i vit ram Robert Högfeldt
Säljes
Frakt från 99 kr + köpskydd 48 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Efter leveransen har du 24 timmar på dig att inspektera varan. Om något är fel med den får du pengarna tillbaka
Skapa ett paket
Köp fler varor från säljaren och betala bara för frakten en gång.
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Fint färgstarkt landskapsmotiv med hus, målat i olja och signerad nere i hörnet. Säljes med bred vit träram som har upphängning på baksidan.
Detta konstverk är en oljemålning som visar ett bohuslänskt eller norrländskt kustlandskap med traditionella sjöbodar och hus i starka, uttrycksfulla färger. Stilen är typisk svensk modernism med rötter i göteborgskolorismen, där kraftfulla penseldrag och intensiva kulörer lyfter fram dramatiken i naturen.Konstverket är signerat och daterat nere till vänster, troligen från 1954 ("-54"). Tavlan är monterad i en bred, tidstypisk vit profilram med passepartout-effekt.Om du vill veta mer om tavlan inför en eventuell försäljning eller värdering kan du kika på följande detaljer:Signaturen: Det ser ut att stå ett namn följt av "-54". Att tyda de exakta bokstäverna i det nedre vänstra hörnet är nyckeln till att identifiera den specifika konstnären.Skick: Målningen ser välbevarad ut, men ramen har några mindre skavanker och färgavskrap (krackrepor) på kanterna som är vanliga för dess ålder.
Konstnären kolla nu på kanten oj vilken fin boll Robert Högfeldt.Ramen är gjord av trä med en naturlig finish och har en enkel hänganordning med snöre.Baksidan visar rester av en pappersetikett, eventuellt från en konstnärsmaterialhandel, vilket är vanligt för äldre konstverk.
Målningen på bilden visar ett landskapsmotiv med hus och sjöbodar, skapat av den välkände svenske bildkonstnären och illustratören Robert Högfeldt (1894–1986).Även om Högfeldt är absolut mest berömd för sina humoristiska drollerier, sagoteckningar och komiska figurer med små troll, hade han också en omfattande produktion av rena landskapsmålningar. Dessa utfördes ofta i olja på pannå eller akvarell/blandteknik, där han använde en färgstark och mer expressiv stil för att fånga den nordiska naturen, skärgårdsmiljöer eller kuperade terränger. Verket på bilden är daterat 1954 nere i det vänstra hörnet i anslutning till hans signatur.Information om konstnärenUtbildning: Studerade i Düsseldorf, Stockholm (Konstakademien) och Paris.Stil: Känd för en naiv charm och karikatyrer, men visade stor mångsidighet i sina landskap.Representerad: Bland annat på Nationalmuseum och Moderna Museet i Stockholm.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-09-03 kl. 21:04 ・ Annons-ID: 24947763