Bildgalleri
Topper Topaz Omega - Segeljolle i fint skick för hela familjen
Säljes
52 000 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Topper Topaz Omega är en ovanligt mångsidig segeljolle som passar lika bra för familjen som vill komma ut på vattnet som för två vuxna eller den som vill utvecklas som seglare. Den är stabil och lättseglad nog för nybörjare – därför används den också ofta i seglarskolor – men samtidigt tillräckligt rolig för att man inte växer ur den.
Jag köpte båten för tre år sedan av en familj på västkusten som seglade den tillsammans, far och son. Själv har jag tyvärr bara hunnit använda den tre gånger. Inte för att båten inte varit uppskattad – tvärtom. Den är fantastisk att segla, men jag har insett att jag som nybörjare skulle behöva segla oftare eller oftare vara två ombord. Därför säljer jag den hellre än att låta den bli stående.
Båten är cirka 12 år gammal och i mycket gott skick. Den är naturligtvis inte som ny – namndekalen och kapellet har bleknat något av solen och det finns mindre märken från normalt bruk. Inget påverkar funktionen och helhetsintrycket är mycket fint.
Under min tid som ägare har båten förvarats övertäckt under presenning på tomten.
Utrustning:
- Komplett rigg
- Storsegel
- Fock
- Gennaker
- Alla tampar och övrig segelutrustning – komplett och seglingsklar
- Flotation Head (mastflöte som minskar risken för att masten sjunker vid kapsejsning)
- Två seglarvästar
- Sjösättningsvagn (ej biltrailer)
Båten är fullt segelbar som den är. Två mindre och billiga delar återstår att byta: den lilla dräneringsluckan i aktern samt klaffen till den ena självlänsaren i durken.
Båten finns i närheten av Hallstavik.
Priset kan diskuteras vid snabb och smidig affär.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2026-07-06 kl. 11:01 ・ Annons-ID: 24590280