Bildgalleri
Tävlingskavaj / Ryttarkavaj
Säljes
Frakt från 39 kr + köpskydd 37 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Efter leveransen har du 24 timmar på dig att inspektera varan. Om något är fel med den får du pengarna tillbaka
Varubeskrivning
Skick: Mycket bra skick - som ny
Säljer min ryttarkavaj då jag inte längre tävlar. Den har ingen märkesetikett, tydligen vanligt förr när man köpte av en mindre europeisk tillverkare.
När jag söker på information kring modellen får jag fram att det är en välsydd kavaj av god kvalitet från 90-talet tillverkad i traditionellt vävt tyg med riktiga metallknappar och snedfickor (inte enbart dekoration).
Formsydda prinsessömmar fram,
Sammetskrage &
Helfodrad insida.
Metallknappar av högre kvalitet med en lagerkrans kring monogramet "MD", tyvärr vet jag inte vad det står för.
Ett sprund baktill för ett elegant intryck, traditionellt vanligt inom dressyren men jag använde den vid tävlingshoppning.
Den är svart i färgen, även om den ser grå ut på bilden med knapparna, hängt mörkt i garderob så att den sluppit solen.
Storlek 152, passar oftast barn/ungdomar 11-14 år. Skickar gärna mått vid efterfrågan.
Toppen som första tävlingskavaj, med plats för säkerhetsväst under (syns knappt)
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2026-07-01 kl. 12:57 ・ Annons-ID: 24461955