Bildgalleri
Intressekoll för valpar efter Balto & Togo
Säljes
15 000 kr
Varubeskrivning
Ålder: 8 veckor
OBS!. Valparna är beräknade att komma v.31 OBS!
Trots att det finns så många herrelösa hundar i världen som behöver ett hem har vi, av helt egoistiska skäl, valt att para våra hundar Balto och Togo – just för att de är så underbara, och tanken på att inte ha kvar något av dem efter att de gått bort är helt enkelt omöjlig.
Annonsen är lång, för vi vill att ni ska förstå vilka hundar detta är. Med det sagt kommer vi att vara noga med att valparna hittar rätt hem. Vi kommer också vara noga med att omplacering sker via oss om något hem, efter en tid, inte kan ha kvar sin vovve. Vi vill inte att valparna far eller faller mellan olika hem. Vi söker alltså hem för livet till Balto och Togos valpar.
Och därför gör vi nu en intressekoll med en beskrivning av både Balto och Togo som följer nedan. Vi har inga barn, så hundarna har vuxit upp med vuxna människor och äldre. De gör sig fantastiskt på äldreboenden och är mycket uppskattade.
Valparna är beräknade att komma v.31
Varmt välkomna att höra av er! 😊
🐕 Balto
Balto är en stor kille, störst i sin kull till och med – trots att han var minst när han föddes. Hans mamma är renrasig Australian Shepherd och pappa renrasig Samojed. Balto är född i Umeå, och när vi for upp för att hälsa på honom första gången somnade han sittandes precis efter att ha lekt. Någonstans där for han rakt in i våra hjärtan.
När vi åkte upp andra gången för att hämta honom öppnade ägarinnan till Baltos mamma stalldörren – och ut for en virvelvind. Han hade inte bara blivit väldigt stor på några veckor, han var full av energi och jagade en katt. På åtta timmars bilresa ner från Umeå till Stockholm låg han och sov i vår famn, och vi visste att vi inte bara hade fått en vän för livet – det här skulle också bli en riktigt bra hund. En buse, såklart, men en fantastisk själsfrände.
Som många valpar och unghundar var Balto galet jobbig första året, men efter varje bus väntade han sig också mys i soffan eller sängen. Nu när Balto snart är sex år kan vi konstatera att han är en hund med hög integritet, extremt lojal och framförallt glad.
I hundparken är han snäll, men vill helst inte leka med andra hundar för länge då han vill att vi ska kasta boll eller pinne. Balto är en perfekt mix mellan Australian Shepherdens personlighet och energi (med genen för ett blått/brunt öga) och Samojedens förmåga att koppla av – dessutom lättlärd.
Han är duktig på att säga till när någon går förbi huset (nu när vi bor i Varberg), men i möten med andra hundar och liknande har han fokus framåt, och han är en hit hos tikar.
Balto vill vara ute 24/7 och bada året om, men när det är dags att gå in accepterar han det – och då vill han mysa, bli kliad på magen och få höra hur mycket vi älskar honom. Balto är speciell på ett sätt som knappt går att beskriva, och vi älskar honom. Han är det bästa vi någonsin gjort (om man får säga så med glimten i ögat).
Han är extremt bra med äldre och försiktig med dem. Så trots sin storlek är han en riktig mjukis och smart som attan. Han är rädd för åska och kraftigt hagel (och därmed skotträdd), men om man sitter med honom på toaletten brukar det till slut lugna ner sig. Han försöker alltid förstå sig på både oss och världen, och har en emotionell intelligens som gör att han lyfter vår vardag.
Mankhöjd: 63–66 cm • Matchvikt: 37 kg.
🐶 Togo
Om Balto är poppis bland tikarna, då är Togo “tikarnas tik”. Hon är en riktig primadonna, älskad av alla, foglig, men pratar gärna högt när hon är missnöjd. Togo är riktigt duktig på att avbryta heta diskussioner mellan mig och min man (och för den delen Balto också) – riktiga konflikthanterare, vilket återigen visar på högt EQ. Det gäller i allra högsta grad också Togo.
Livet med Togo började cirka 1,5 år efter att vi hämtade hem Balto. Det var kärlek vid första ögonkastet. Balto var direkt superförsiktig med Togo när hon var valp – och herregud vad de två har älskat varandra från dag ett.
Och självklart skulle Balto älska Togo på samma sätt som vi gör, för hon är helt underbar. Hon är en mysboll av rang och tar gärna sovmorgon. Hon är riktigt duktig på att stjäla värmen i sängen när vi går upp och gosar gärna in sig bland kuddar och täcke.
Som valp var Togo med på allt från dag ett – hon har till och med flugit från Stockholm till Kiruna och gjorde succé på planet. Vi hämtade henne från Vitrosens Kennel i Österåker, och hennes mamma och pappa är båda renrasiga samojeder. Togo var liten när vi fick henne, och vi skulle fortsatt beskriva henne som en mindre samojed, storleksmässigt.
Hon är lugn och extremt duktig på att situationsanpassa. Hon leker gärna med andra hundar och älskar att bli jagad. Hon är också bra på att stjäla Baltos ben och gömma dem – kanske inte alltid på de bästa ställena i huset 😉 – men det är svårt att bli arg på denna lilla tös.
Togo är extremt nyfiken och observant. Hon äter tyvärr allt, gärna gamla krabbor på stranden, så man får vara snabb med ett ”nej”. Om vi inte är tillräckligt snabba händer det att hon, med krabban i munnen, liksom säger ”ha-ha” och spinner ut i vattnet.
Hon vet precis vad hon ska göra och inte (vilket Balto också gör), men det är sällan hon busar så som Balto gjort. När hon väl gör det däremot, ser man verkligen vem hon är – en riktig tjej, på bästa sätt. Hon är modig, inte rädd för något och extremt duktig vid åska, oväder och andra höga ljud. Stålpsyke på den här tjejen, och samtidigt extremt enkel att ha att göra med – också lättlärd (fast inte lika många högskolepoäng som Balto).
Mankhöjd: 50–53 • Matchvikt: 20 kg.
🌍 Livet med Balto & Togo
Hundarna är med på allt med oss och älskar allt: restauranger i Stockholm, farmers markets i Varberg, skogen i Kiruna, gatorna i Rom, bergen i Lofoten – ja, gatorna i Rom igen. 😉
Det är viktigt att ha tid för dessa hundar och de raser de representerar. Här får man läsa på extra – exempelvis har de hög jaktinstinkt (men detta kan också vara väldigt individuellt), så man måste vara noggrann med uppfostran. Vi tror på Fredrik Steen: att skapa en relation till hunden med tydliga gränser – det har fungerat för oss.
Båda hundarna är också extremt vackra, showstoppers – de är det absolut bästa vi har i livet. Och slutligen, som är viktigt att veta - det är att båda är fullt friska; de har inga sjukdomar eller andra konstigheter.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2026-06-28 kl. 23:00 ・ Annons-ID: 24401006