Bildgalleri
Miso söker fodervärd/vårdnad på deltid (intressekoll)
Säljes
1 kr
Varubeskrivning
Ålder: 1 år
Hej! Här kommer en chans att lära känna en riktigt stark och karismatisk personlighet från tidigt i hans liv, för dig som kanske är nyfiken på hundlivet men inte är säker på om du kan dedikera din tid fullt ut.
Miso är en F1 cavapoo på 1 år, ca 7-8kg och med ett riktigt bra temparament, väluppfostrat, lyhörd och i sin mest sprudlande energi-ålder just nu. Han är fullt frisk, ska snart få sin vaccination påfylld och har ett stabilt och fint psyke. Han lär sig snabbt och älskar mentala utmaningar, nosework och att springa i skogen. Han gillar också gos och uppnår ofta (men inte varje dag) den normala kvoten sömn om han får det tillräckligt lugnt omkring sig. Jag jobbar hemifrån och han är van att gå mellan vila och aktivitet under normala kontorstider på dagarna, så han är en bra bit på vägen till en självreglerande vuxen individ.
På grund av en period då jag fått problem med hälsan så klarar jag (som är ensam husse till Miso) inte av att möta hans energi då jag behöver vila mer än vad han tillåter. Därför testar jag lägga upp denna intressekoll för att se ifall det finns någon eller några därute som är intresserade av hund på deltid.
Söker dig som har hundvana och gärna är lite införstådd i grundläggande hundpsykologi. Jag är noggrann med hur jag uppfostrar honom och han är väldigt samarbetsvillig så det ett fint sätt att bygga på relationen och vänskapen till Miso. Jag tror på en balanserad approach där korrigeringar och gränsdragningar är tillåtna och lämpliga ibland, men att den bästa guidningen är belöning och positiv feedback och därför bör ha överhanden i kommunikationen med Miso.
Integritet är viktigt, att vi kan läsa Misos signaler för samtycke, när han vill ha närhet eller inte, men såklart finns utrymme för situationer då man helt enkelt måste klippa klorna eller så. Miso förstår detta även om han är duktig på att också uttrycka vad han gillar och inte.
Annars är Miso väldigt lätt att ha och göra med. Han älskar att leka, går oftast bra ihop med andra hundar (han är väldigt ödmjuk) och kommer alltid när jag kallar in honom. Han kräver mycket stimulans men vet man hur man bemöter detta på bästa och effektivaste sätt så är det inte så krävande som det låter.
Hör av dig om du är seriöst intresserad så kan vi prata vidare!
Söker någon i Norrtälje eller Stockholmsområdet. Jag är flexibel med tider men ser helst att Miso iallafall kan lämnas över flera dagar i sträck under perioder. Jag kommer alltid finnas tillgänglig för frågor och info när det behövs.
/Jack
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2026-06-28 kl. 14:13 ・ Annons-ID: 24377149