Bildgalleri
Ooni Koda 12 pizzaugn med uppgraderat bakstål + original tillbehör *Toppen skick
Säljes
4 500 kr
Varubeskrivning
Skick: Mycket bra skick - som ny
Säljer min Ooni Koda 12 eftersom familjen har blivit större och tiden för pizzabakning har minskat. Det är lite för mycket logistik, även om känslan att baka är underbar. Pizzaungen är i utmärkt skick och väl omhändertagen. Jag tar hand om mina saker, till skillnad från andra.
Har en pizzaugn från Ooni. Det är en 12" Koda med bakstål istället för en baksten. Jag har bakat pizzor hemma i många och bakstål är det bästa pga. den termiska massan (förmåga att absorbera, lagra och avge värme). Baksten... ja förr i tiden hade man bara sten och det har liksom bara hängt med och är klassiskt men inte bäst. Dessutom är materialet cordierit, som bakstenar är gjorda av, ett billigt material med låg termisk massa.
Jag använder bakstålet eftersom det går att baka flera pizzor på rad utan att behöva ladda plattan mellan varje pizza lika ofta som en sten. Sen kortas tiden av för pizzabakningen. Ganska smidigt när man har ett större sällskap och behöver mata ugnen med pizzor. Jag får ut ca 3-4 pizzor innan stålet behöver värmas igen. Bakstålet är 8 mm och är gjort av kallvalsat stål importerat från England.
Bakstenen är väck. Sålde den när jag köpte bakstålet.
Skicket är utmärkt. Se bilder.
Pizzaugn
Ooni Koda 12 (3 300:-)
Tillbehör
- Koda bakstål 700:-
- Ooni Pizzaspade 12" premium (699:-)
- Ooni ooni koda cover & bag (599:-)
- Ooni Turning Peel (799:-)
- Regulator (249:-)
Tot. världe 6 340:-
Dokumentation ingår om jag hittar den.
Det enda som har försvunnit är den där lilla "proben" som man använder för att tända med tändsticka. Har aldrig gjort det, därav varför den försvann.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2026-06-28 kl. 08:50 ・ Annons-ID: 24375836