Bildgalleri
Grått runt utebord i trä med stolar och dynor
Säljes
2 800 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Runt grått utebord i trä med matchande stolar som har höga ryggar. Bordet har ribbad skiva och stolarna har mjuka dynor som ingår i priset.
Bord och stolar köpta i mars 2022 och dynor i maj 2024. Stolarna är väldigt sköna eftersom man kan fälla ner dom i olika nivåer. Även praktiska eftersom dom är ihopfällbara.
Varsamt använt men pga att bordet stod ute en tid utan skydd under vintern så finns behov av att förbättra ytskikt (endast bordsskivan) genom att måla eller lasera. Det syns på bild 5 där man även ser lite av dynan, Järpön/Duvholmen från Ikea. Fodralet har ett vadderat inlägg som gör att man sitter bekvämt och man kan enkelt skaka av regn från fodralet eftersom det är vattenavstötande.
Köpte bordet på IKEA för 6875 kr i mars 2022 (Bondholmen) och 4 dynor för totalt 2000kr (Järpön/Duvholmen). Kvitto finns kvar. Idag kostar allt totalt ca 7000kr (bord, 4 stolar, dynor).
Utöver behovet av att förbättra ytskikt så är det stabilt och i bra skick!
Hämtas i Mälarhöjden (Klubbacken) senast den 28/6 (pga flytt)
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2026-06-22 kl. 22:15 ・ Annons-ID: 24221494