Bildgalleri
Hund omplacering
Säljes
7 000 kr
Varubeskrivning
Ålder: 2 år
Vit/guldig blandras golden/schäfer som gillar att vara ute i naturen och hänga med på promenader. Trivs också bra inne i soffan för att varva ner men behöver mycket mental stimulans. Hon älskar att bada i sjöar och vara med i lek och bus. Hon vill vara där hennes människor är utan att vara uppe i knäet på dem.
Mamman är schäfer och pappan golden retriever.
Tik som är 2 år och inte ännu kastrerad, dock skulle det omgående behövas då hon visat starkt vaktbeteende vid skendräktighet och nedstämdhet vid löp.
Hon har alla vaccinationer enligt bas program och är såklart chippad. Nyligen kontrollerad med blodtest då vi velat undersöka varför hon ibland känns lite nedstämd och ängslig. Inget fysiskt fel alls utan bra prover men möjligen stressad i vår familj med barn med speciella behov och det är hög ljudnivå och mycket plötsliga rörelser.
Hon är uppväxt i en mycket livlig barnfamiljer och är inte rädd för höga ljud och mycket bus men kan ha blivit ängslig och stressad över tid. Bara gissningar. Inomhus är hon som en dröm och ligger ofta upp och ner i soffan eller på golvet bredvid familjen. Hon sover i sovrummet på natten med egen liten madrass på golvet så can att inte få sova i sängar trots att hon gärna skulle älska denna förmån!
Utomhus blir hon mer busig och i en inhägnad trädgård älskar hon lek och bus men hon har ett starkt vaktbeteende och är osäker på promenader så vi har jobbat mycket med henne gällande att inte skälla och göra utfall mot allt som rör sig. Hon har blivit bättre men man behöver jobba hårt vid varje promenad. Hon behöver en duktig men mjuk ledare.
Därav behöver ny ägare ha genuint intresse att träna henne vidare för att hon ska må bra och bli en tryggare hund som kan gå normalt vid promenader.
Hon skäller starkt på andra hundar vid promenader men de hundar hon fått hälsa på/leka med så hon hon visat fint lekfullt temperament och backat vid behov.
Hon älskar och är duktig på att spåra och hon skulle nog uppskatta om hon fick mer aktivering inom detta.
Inga problem att åka bil men skäller ner det går förbi hundar utanför.
Hon har jätte mycket potential men då vi har barn med speciella behov så finns inte den tid vi önskar och behöver lägga på henne. Hon jagar och gillar inte katter, fåglar och igelkottar.
Självklart älskar vi henne högt och har därför kommer vi noga välja vart hon hamnar. Endast personer med trädgård och vana med stora hundar bör höra av sig.
Med följer även alla leksaker, korg, hundbur för bil och mat
Vänligen beskriv din situation och vad du kan erbjuda denna fina tik. Vi har ingen brådska utan kommer att se till att hon hamnar hos rätt person.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2026-07-05 kl. 21:13 ・ Annons-ID: 24053951