Bildgalleri
2 charmiga katter söker nya kärleksfulla hem.
Säljes
2 500 kr
Varubeskrivning
Ålder: 11 månader
Vi har tagit det tunga beslutet att sälja våra två katter, Nilo och Mira, pga privata skäl. De är två helt olika personligheter och vi är måna om att de hamnar i miljöer där de trivs som allra bäst. De behöver inte flytta tillsammans.
Nilo är en kastrerad huskatt på 10 månader som verkligen är livets mittpunkt. Han är otroligt social, busig och vill vara med överallt hela tiden. Hans absoluta favoritställen är matskålen och din säng, där han mer än gärna sover tätt intill varje natt. Nilo är van vid både hundar, andra katter och barn. Han är också väldigt duktig vid hantering som borstning och kloklippning. Vi tror att Nilo skulle bli som lyckligast i ett hem på landet där han har friheten att gå ut och in som han vill.
Mira är en fantastiskt vacker långhårig tjej på 11 månader, en blandning av ragdoll och norsk skogskatt. Hon är en riktig liten diva med stor integritet; hon är väldigt snäll men vill bli klappad på sina egna villkor. Om hon inte känner för kel går hon bara undan. Hon är van vid barn och andra djur, men vi tror att hon skulle föredra ett hem utan hundar, gärna som ensamkatt eller med en lugn kattkompis. Mira är van vid att borstas men ogillar att klippa klorna. För henne spelar boendeformen ingen roll då hon trivs lika bra i lägenhet som i hus. Mira är inte kastrerad.
Låter någon av dessa som en ny familjemedlem för dig? Skriv gärna och berätta vad du har för hem att erbjuda!
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 28.4.2026 kl. 21:40 ・ Annons-ID: 22784634