Bildgalleri
Schäfer tik
Säljes
11 000 kr
Varubeskrivning
Ålder: 1 år
Jag säljer min Schäfertik till nån som vill ha en sällskapshund/gårdshund.
Hon passar till dig/er som vill ha en bästa vän att ha i vått och torrt passar hem med enbart vuxna människor då barn som vill kramas gör henne obekväm äldre barn/tonåring kan fungera men i första hand nån ensam vuxen eller äldre par som gillar promenader och rörelse i skog och mark.
Oss vuxna som hon känner är hon såklart underbar med men hon har avstånd till nya människor men det går över med tiden såklart.
Så det är otroligt viktigt att Den som ska köpa henne är hundkunnig och stabil det betyder ju inte att man har tävlat eller ställt ut hundar utan att DU klarar av att hålla hund om det blir stökigt vi har 3 hundar idag o Ester är väldigt tuff när hon härjar med de andra hundarna vilket också börjat bli på gränsen ibland!
Hon behöver en människa som inte blir rädd om hon skäller på mötande mm.
Jag köpte henne med en förhoppning om att tävla i IGP men insåg tidigt att hon inte hade rätt slags mentalitet men samtidigt tänkte jag att det ändå skulle fungera med lydnad o nyare sporter men idag blev vi tyvärr avstängda från vidare tävling och jag får inse att hon passar bättre till sällskapshund!
I hemmet är hon ljuvlig!
Tyst och lugnt så länge det inte kommer oväntat besök mm.
Hon har 1000tals bra sidor men jag vill absolut inte riskera att detta händer igen och jag hade som mål att både tävla och avla på henne I framtiden och har en nyöppnad kennel verksamhet så jag hoppas att DU finns därute nånstans med tid/kärlek att lägga på henne!
HD/ED utan anmärkningar dock ej gjort MH ännu men hon är helt skottfast åtminstone vilket jag tycker är väldigt viktigt!
Får dock inte göra MH innan de utrett henne domaren trodde att det skulle fungera i framtiden igen. Hon är inne i närheten av löp nr 2 vilket är en tuff tid för unghundar.
Grundläggande kunskaper finns inom Lydnad och går snällt och fint i koppel jätteduktig att spåra även testat lite rapport tävlat i rallylydnad o har RLD N titeln så det är säkert inte omöjligt att det går att lära om henne i framtiden och göra resp tester men JAG känner att det inte fungerar för mig att börja om igen!
För mig känns det mest sorgligt hela tiden ville ju sååå gärna träna/tävla med henne.....
Så underbar i lung och ro!
Om hon blir testad i framtiden så finns det möjlighet att hon får tävla igen MEN för min del tar det för lång tid vi har tränat regelbundet sen hon va 8v. Jag har ingen motivation längre🥲
Stor sorg i mitt hjärta för hon är väldigt snygg o rakryggad med mörk päls och fina tecken! Pappan har superfint resultat i IGP men det hjälper tyvärr inte alla gånger.
Min personliga åsikt så ska hon inte ha valpar heller även om förbudet hävs...
Jag känner att 11.000:- inkl vet.bes får bli priset.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 26.4.2026 kl. 21:12 ・ Annons-ID: 22723564