Gå till annonsen

Du är här

Bil och husvagn/Bilar/Ferrari/California T
Säljs av Garage-11

Bildgalleri

(1/36)
Oxie

Ferrari California

T / PPF / Magneride

Modellår

2016

Miltal

4 010 mil

Växellåda

Automatisk

Drivmedel

Bensin

Totalt pris

1 579 149 kr

Återförsäljarens uppgifter

Garage-11

Se org.nr på Allabolag.se,

5+ år på Blocket

,Sofiedalsvägen 3, 238 37 OXIE,Till handlarens butikssida,Visa handlarens 131 annonser

Användbara länkar

Fem tips innan du kontaktar säljaren

Beskrivning

Det var först 2008 som vi först fick bekanta oss med Ferraris nya plåtcab under det historiska namnet California. Ämnad för en helt ny marknad för företaget så mötes modellen med en stor framgång och det blev snabbt tydligt att detta var början på något alldeles extra. California var nämligen aldrig tänkt att vara det snabbaste runt Fiorano-banan man hade tillverkat. Nä istället så fokuserade man på kundgruppen som var mer ärliga med vad dom faktiskt använder bilen till. Och visst är det lätt att se njutningen i att glida med taket fällt in i solnedgången längs PCH vägen till ljudet av en Ferrari V8a. 2014 var det dags att göra bra ännu bättre när man introducerade denna iteration. 'California T'. T för turbo. Motorkonfigurationen bibehölls med en front monterad V8 och en DCT-låda över bakaxlen men nytt för denna bil var motorn som helt ändrade sin arkitektur och fick andningshjälp från två turboaggregat. Slutprodukten? 560hk men framför allt 755nm.

Exteriören var alltid vacker och till lika sober och elegant. Så förändringarna här var enkla men ack så viktiga. Klädd helt i Ferraris klassiska metallic svarta kulör som benämns Nero Daytona. Noskonen domineras av en grill med inslag av aluminium som tillsammans med de silvriga fälgarna och detaljer i framlamporna vackert bryter av den mörka exteriören. Sidoprofilen är kanske en av industrins bästa men rena enkla linjer som vackert sammanför helheten. De tidigare nämnda fälgarna huserar stora keramiska bromsar med ok i svart. Även baktill så är designen avskalad och elegant. Där föregångaren hade sina avgaspipor vertikalt är på California T designen mer konventionell.

Det enkla till synes delikata dörrhandtaget öppnar upp till något magiskt. Den svarta exteriören bryts här med en helläder interiör i klassiska Couio. En varm och vacker kontrast mot utsidan. Förarmiljön är klassisk Ferrari och enkel. Centralt så finner man varvräknaren och strax till höger en analog hastighetsmätare. PÅ vänster sida en display som ger föraren möjlighet att styra mer ingående funktioner i bilen. Vissa via Manettino-reglaget på ratten. Mittkonsolen huserar 16:6 infotainment display med navigations möjligheter och trådlös koppling till mobil enhet. Strax ovan finner vi dock en intressant liten sak. Mellan fläktutblåsen så finner man en liten display som primärt är här för att visa laddtryck och turbo information. Insidan är en symfoni av underbara materialval och klassisk italiensk design på ett sätt som bara Ferrari lyckas med.

En underbart välhållen bil med 4010 mil indikerat. Front och utsatta partier är folierat med skyddsfilm vilket bidrar till det fantastiska skicket på bilen.

För fler unika objekt besök gärna vår hemsida. www.garage-11.se

Specifikationer

Märke
Ferrari
Modell
California T
Modellår
2016
Biltyp
Cabriolet
Drivmedel
Bensin
Effekt
560 Hk
Miltal
4 010 mil
Växellåda
Automatisk
Drivhjul
Bakhjulsdrift
Färgbeskrivning
Svart
Bilens plats
Sverige
Avgiftsklass
Personbil
Försäljningsform
Begagnad bil till salu

Utrustning

  • Magneride dual mode suspension
  • Classic color
  • Chromed front grill
  • Seat backrest in Cuoio Leather
  • Diamond stitch front and rear seats
  • Upper part of rear bench in Cuoio
  • Full electric seats
  • Steering wheel in Cuoio Leather
  • Parking Camera
  • Upper dashboard in Cuoio
  • Door panels in Cuoio Leather
  • Diamond style centre door pan
  • TPMS
  • HELE system
  • Folding rear seat backrest
  • PPF on exposed areas
  • ABS
  • ACC
  • Airbag fram
  • Antispinn
  • Bi-xenon-strålkastare
  • Broms-assistans
  • Centrallås
  • Elhissar (fram)
  • Elinfällbara sidospeglar
  • Elektriska säten med minne
  • Elstol passagerare
  • Euro 6
  • Farthållare
  • Färddator
  • Navigation
  • Multifunktionsratt
  • Parkeringssensor fram
  • Regnsensor
  • Sidoairbags
  • Sportratt
  • Sportstolar
  • Startspärr
  • Yttertemperaturmätare

Plats

Sofiedalsvägen 3, 23837 Oxie
Informationscirkel
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Garage-11

Till handlarens butikssida

Adress

,Sofiedalsvägen 3, 238 37 OXIE

Länkar

  • ,Visa handlarens 131 annonser
  • ,Besök hemsidan,
Org.nr: 556885-3567·Se på Allabolag.se,

Annonsören har åtagit sig att endast publicera annonser i enlighet med tillämplig lagstiftning.

Annonsinformation

Annons-ID

22379308

Uppdaterad

14 april 2026, 17:20

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

Ferrari
Ferrari California-Serie
Ferrari California-Serie California T