Bildgalleri
Matala BIOFILTER 10 Avlopp BDT Gråvattenfilter
Säljes
7 000 kr
Varubeskrivning
Skick: Nytt skick - helt ny
Matala BIOFILTER 10 Avlopp BDT Gråvattenfilter
Specifikationer:
Kapacitet: 400 l/dygn och 55 l/timmen
Höjd: 510mm
Bredd: 370mm
Längd: 590 mm
Vikt: 8kg
Volym: ca 75 liter
Total filteryta: 15.8m2
Total filtervolym: 38.7 liter
Röranslutningar:
Inlopp 75mm (3”) 390mm cc från golv
Utlopp 75mm (3”) 100mm cc från golv
Ventilation 75mm (3”) 360mm cc från golv
Matala gråvattenfilter/BDT (bad, disk & tvätt) är originalet och tillverkaren av de patenterade filterskivorna och har sålts i tusental under de senaste 15 åren.
Inga förbrukningskostnader
Ingen elförbrukning
Inga rörliga delar
Matala gråvattenfilter är anpassade för mindre mängder BDT avloppsvatten som t ex i små hus, fritidshus, bastuhus, byggbodar m fl där man inte har toalettvatten anslutet.
Alla typer av gråvattenfilter klarar inte höga flöden som man kan ha i åretrunthus med stor vattenförbrukning, välj då annan teknik.
Kapaciteten är från 400 till 750 liter/dygn, beroende på modell och tillbehör.
Biofilter 10 har en kapacitet på 400 l/dygn eller 55 l/tim.
Funktion
Funktionen är helt naturlig genom att vattnet renas när det långsamt rinner genom de patenterade filtren som bryter ner biologiska näringsämnen med Biofilmsteknik med mikrober.
Då filtren står luftigt i biofiltret och vattnet varierar i nivå hela tiden behövs ingen luftkompressor för syresättning av biohuden.
Det står alltid kvar lite vatten i botten på biofiltret så att biohuden alltid ska ha en bra miljö även vid uppehåll i belastningen.
Hämtas i Ödåkra/Väla/Helsingborg. Vill du ha det skickat så kontakta mig!
Ej intresserad av prisförslag!
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 12.4.2026 kl. 20:42 ・ Annons-ID: 22308557