Bildgalleri
Kompressor Atlas Copco KT2 1956
Säljes
2 000 kr
Varubeskrivning
Skick: Okej skick - synligt använd
Kompressor med motorblock Atlas Copco modell KT 2 från 1956.
2 cylindrar. ASEA Elmotor.
Fungerar men sladden till tryckgivaren behöver bytas.
Hämtas på plats .
År 1956 var ett av de mest betydelsefulla åren i Atlas Copcos historia. Det var då företaget officiellt bytte namn från Atlas Diesel till det nuvarande namnet, en sammanslagning av "Atlas" och det belgiska dotterbolaget "Compagnie Pneumatique Commerciale"
Kompressorblocket:
Atlas Copcos gamla gjutjärnsblock är nästintill outslitliga. Om den komprimerar luft snabbt och går jämnt utan missljud är den värd mer för en mindre verkstad. Tvåstegskompressor: KT2 är en tvåstegsmaskin. Det betyder att den ena cylindern (den större) suger in luft och komprimerar den, medan den andra (den mindre) komprimerar luften en gång till till ett högre tryck. Detta gör den effektivare och mer kraftfull.
Högre tryck: En KT2 är byggd för att klara upp till 10–14 bar. Det är perfekt om man ska använda tyngre verktyg eller pumpa lastbilsdäck.
Elmotorn: Gamla 3-fasmotorer är robusta
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 23.4.2026 kl. 19:38 ・ Annons-ID: 22261516