Bildgalleri
(1/12)
1997 Fender Custom Shop 1950 Telecaster blonde
Säljes42 500 kr
Beskrivning
Very Good condition, 7,5/10
Tillverkad i USA och levereras med original tweed hardcase samt case candy och COA (daterat januari 1997, där det står “1950 Telecaster”). Blonde-finish med guldpläterad hårdvara. Plektrumskyddet har några märken, men halsen i birdseye lönn visar inget bandsslitage.
Mer info: Gitarren är utrustad med mässingssadlar som standard. Dessa var en uppskattning från Custom Shop kring hur en 50-tals Telecaster skulle vara, snarare än att vara historiskt helt korrekt reproducerade. Denna specifikation användes endast mellan 1996 och 1998, innan Eldred tog över och modellutbudet ändrades med introduktionen av Time Machine-serien i NOS/CC-varianter.
***** Undrar du om varan finns kvar? Klicka på länken ”Gå till varan” för att se aktuell lagerstatus och för att lägga din beställning. Produkterna säljs ofta snabbt, så vänta inte för länge om du hittar något du gillar!
***** Oscar Guitars är Sveriges största gitarrbutik med fokus på vintage och begagnat! Vi köper, byter in och värderar instrument, både online och i butiken. Hos oss hittar du ett ständigt varierande utbud av gitarrer, basar och tillbehör – från olika eror och tillverkare. Många kallar vårt showroom ett museum – men här är allt till salu. Klicka dig gärna vidare till hemsidan för fler bilder och mer detaljerad info.
Obs: Knappen för att visa hela beskrivningen har bara en visuell effekt.
Plats
| Annons-ID | 22219832 |
|---|---|
| Senast ändrad | 9.4.2026 kl. 13:06 |