Bildgalleri
Bearded collie valpar
Säljes
22 000 kr
Varubeskrivning
Ålder: 8 veckor
Den 21 mars födde Isa en kull med 4 hanar (3 svarta 1 blå) 3 tikar (1 svart och 2 blå), 2 av hanarna är otingade och söker kärleksfulla hem. Valparna levereras tidigast vid 8 veckors ålder.
Valparna som bor kvar tas med på små utflykter i bilen till olika miljöer för att förberedas inför vuxenlivet. Dessutom har dom successivt kommit in i flocken genom att umgås med våra andra hundar vilket är väldigt positivt för valparnas utveckling.
Vid leverans är dom givetvis registrerade i SKK, avmaskade, veterinärbesiktigade (intyget får inte vara äldre än 7 dagar), vaccinerade och chipmärkta. Valparna är även individuellt försäkrade och doldafelförsäkrade. Du får både skriftlig och muntlig information om rasen och genomgång av hur du ska sköta pälsen.
Båda föräldrarna bor hos oss.
Vill du ha en aktiv, positiv, nyfiken och vänlig hund? Bearded collien har som den vallhund den är så många fina egenskaper som gör den till en utmärkt all-round hund. Listan är lång på vilka aktiviteter rasen passar till. En beardies vill vara med där det händer saker men älskar också att slappa framför TVn.
Köp valp av en erfaren uppfödare som kan sin ras och som finns kvar och stöttar dig även efter du hämtat din valp. Vi har fött upp rasen sen - 92.
Om du har funderingar och kanske vill veta mer om rasen och våra hundar, eller inte riktigt valt vilken ras du vill ha, så är du välkommen med frågor och funderingar, det finns inga dumma frågor. Att välkomna en ny liten individ till familjen ska vara väl genomtänkt.
Hör gärna av dig om du vill veta mer om rasen, våra hundar och valpar.
//Liz & Niclas Rundberg
Mer information hittar du på hemsidan www.beardmarked's.se
Facebook Beardmarked's Sweden
Instagram #beardmarkeds_beardedcollie
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2026-06-03 kl. 12:50 ・ Annons-ID: 22018989