Bildgalleri
BMW 330Xi
Coupé Manuell
2008
25 070 mil
Manuell
Bensin
Totalt pris
114 000 kr
Kontakta säljaren
Få mer information om bilen eller boka en testkörning.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inBeskrivning
Hej!
Säljer nu bort min BMW e92 330xi som jag spenderat de senaste två åren att få i ordning och i gott skick, men nu när jag äntligen känner mig nöjd i den så tvingas tyvärr säga farväl till denna sköna kärra då jag och min sambo är i behov av en större bil. Så gott som rostfri är den också! Ingår två nycklar.
Skambud undanbeds, men kom gärna med vettiga bud! Priser är ej satt i sten. Kontakta mig gärna på telefon vid frågor eller dylikt, 073 828 09 15.
Bilen står idag på 225/45 17" vinterdäck med 15mm spacers. Ingår även ett sett 245/40 18" sommardäck med original BMW M-sport style-135M fälgar i gott, om använt, skick. Vinterdäcken är i gott skick och kan användas 3-4 vintrar till. Sommardäcken är OK och kan gå 1-2 somrar till. Olja och filter bytta vid varje däckskifte, d.v.s. var ~400-mil. Alltid använt Castrol EDGE 5W30 olja. Då service är utfört av mig själv så saknar jag officiella stämplar i serviceboken tyvärr.
I samband med försäljningen skickar jag med diverse krims-krams och tillbehör som jag inte längre kommer vara i behov av, eller reservdelar som inte kommit till nytta eller inte behövts. Dessa syns på bild 21-22. Följande medföljer:
- METELLI drivknutsset
- Motorvärmarkabel
- Uppsättning bussningar för bakvagnen
- Verktyg för utbyte av bränslespridare
- 2st 1L flaskor av Castrol EDGE 5W30 motorolja
- Original njurar chrome
- SCHAEFFLER drivrems styrrulle
- M-style backspegelskåpor
- BMW emblem motorhuv
- Original stötfångargaller (borttaget för att få dit LED-rampen)
- LED sidoblinkers i mörkgrå plast
- Lyktspolarkåpor grundlackerade
- BMW paraply (syns ej i bild)
- Bakluckespoiler (lack i dåligt skick, men kan målas om. Oklart exakt modell men i samma stil som denna https://www.schmiedmann.se/sv/bmw-e92/2021594-ny?produkt=HSL9293CAR)
- Laptop med BMWs programvaror INPA och ISTA-D förinstallerade. FRUKTANSVÄRT bra att ha om man vill kunna göra något alls själv på dessa bilar. Datorn har nog sparat mig 20k i att jag inte behövt ta in bilen för att felsöka felkoder eller programmera nya komponenter som t.ex. bränslespridarna. Inkluderar även en K+DCan USB kabel i detta.
Allt som allt motsvarar detta ca 3-4 000kr i diverse reservdelar och dylikt. Laptoppen i sig är värd sin vikt i guld.
Nytt/utbytt/servat på bilen i min ägo:
Nytt
DEFA kupéuttag och motorvärmare + kupévärmare (~6 000kr)
SUPERVISION SOLID 140W CURVED LED-ramp + installationskit (~2 500kr)
LED "angel eyes" positionsljus (~600kr)
Utbytt (i storleksordning av uppskattad kostnad) Varje punkt i denna lista är en huvudvärk som du som ny ägare inte behöver bry dig om! Skönt!
Begagnade index 11 (tillverkningsår 2021) spridare + packningar
Styrväxel
Bromsar och belägg
Hjulupphängning fram (länkarmar, styrleder, stabilisatorstag, etc)
Tändspolar och tändstift
VentilkåpaNOx sensor
Handbromsskor inkl. tillbehör
Expansionsslang styrservoolja
Frjäderbenslagringar fram
Drivremsspännare + drivrem
Expansionskärl/filter + styrservoolja
ABS-sensorer alla fyra hjul
Diverse kylarslangar som var i dåligt skick
Servat (utöver ordinarie oljeservice)
Växellåde- och differentialoljor bytta vid 24 400 mil
Bromsvätska utbytt och bromssystem luftat vid 24 800 mil
Styrservoolja och expansionskärl inkl. filter bytt vid 24 200 mil
Kupé- och luftfilter bytt vid 24 200 mil (i samband med oljeservice hösten 2024)
Insugsventiler och insug rengjort från sot och oljeuppbyggnad vid 23 900 mil (i samband med byte av tändstift och tändspolar)
Problem/trasigt/skulle behöva bytas
- Bilen varna för låg spänning i batteriet om man sitter för länge med motorn av och elektoniken på. Inget som orsakat problem ännu, men batteriet kanske bör bytas innan kommande vinter.
- Finns stenskott och liknande skavanker, men inget över det förbäntade av en bil av denna ålder.
- Liten spricka i bakre stötfångarde ovanför avgasrören. Syns på bild 4. Inget som jag någonsin lagt märke till förrän nu när jag tvättade bilen sist.
Köp sker via Swish eller kontant och ägarbyte på plats via Transportstyrelsens hemsida. Giltigt körkort är ett krav vid ägarbyte enligt Transportstyrelsen!
Specifikationer
- Märke
- BMW
- Modell
- 330Xi
- Modellår
- 2008
- Biltyp
- Coupé
- Drivmedel
- Bensin
- Effekt
- 272 Hk
- Motorvolym
- 3 L
- Miltal
- 25 070 mil
- Bränsleförbrukning (NEDC)
NEDC var den officiella testcykeln i Europa för att mäta bränsleförbrukning och utsläpp fram till september 2018
- 8 L/100 km
- Växellåda
- Manuell
- Max trailervikt
- 750 kg
- Drivhjul
- Fyrhjulsdrift
- Vikt
- 1 650 kg
- Säten
- 4
- Antal dörrar
- 2
- Bagageutrymme
- 440 L
- Färg
- Vit
- Färgbeskrivning
- Alpinweiss III (BMW färgkod 300)
- Färg interiör
- Ljusbrunt läder
- Bilens plats
- Sverige
- Senaste besiktningsdatum
- 2026-01-19
- Nästa besiktningsdatum
- 2027-03-31
- Avgiftsklass
- Personbil
- Chassinummer
- WBAWE91020E111048
- Registreringsdatum
- 2008-04-04
- Försäljningsform
- Begagnad bil till salu
Utrustning
- 12V-uttag
- Airbag fram
- Aircondition
- Antispinn
- Automatisk start/stopp
- Centrallås
- Elektriska fönster
- El-sidospeglar m. värme
- ESC
- Farthållare
- Fällbart baksäte
- Färddator
- Isofix
- Klimatanläggning
- Larm
- Multifunktionsratt
- Regnsensor
- Servostyrning
- Sidoairbags
- Självavbländande innerbackspegel
- Soltak/Glastak
- Uppvärmda säten, fram
- Xenonljus
- Dragkrok, avtagbar/svängbar
- Elektriska sidospeglar
- Parkeringssensor fram
- Parkeringssensor bak
- Sommardäck på alufälg
- Vinterdäck på alufälg
- Uppvärmd framruta
- Motorvärmare
- Kupévärmare
- Navigation
- AUX-ingång
- Radio FM
- USB-A
- Helklädda lädersäten
- Elektriska säten med minne
Fordonets serviceprogram har följts. Service har utförts på fordonet enligt fabrikens riktlinjer.
Säljarens kännedom om bilen
Har bilen några kända skador?
Ja. Stenskott finns och mindre spricka i bakre stötfångare ovanför avgasrören.
Har det genomförts omfattande reparationer?
Ja. Ny uppsättning index 11 spridare, ny styrväxel och ny ventilkåpa. Se annons för fullständig lista.
Är eller har motorn varit trimmad?
Nej
Har bilen några skulder?
Nej
Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.