Bildgalleri
Tokai Hardpuncher PB-60
Säljes
9 000 kr
Varubeskrivning
Skick: Okej skick - synligt använd
Lite motvilligt så säljer jag nu min Tokai Hardpuncher. Riktigt bra P-bas som levererar helt rätt vintage-känsla till ett överkomligt pris jämfört med en Fender.
Modellen är en PB-60 vilket är en mer påkostad modell och eftertraktad jämfört med den vanligare PB-40.
Basen var inne för översyn i år och potarna blev då utbytta. Även rattar och plektrumskydd är nya. Basen har någon gång blivit ombandad och dessa är i mycket gott skick. Alla band sitter dock inte perfekt i sin skåra vilket syns på sista bilden. Setuppad nu med ganska hög stränghöjd men dragstången funkar som den ska så det är inga problem att sänka den om man skulle ha den preferensen.
Den har förstås en del dings och märken men det är samtidigt en mycket snygg och charmig 45~ årig bas så det är kanske inte så konstigt.
Finns att provspela i Sköldinge. Skicka gärna ett meddelande om du har frågor!
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 15.2.2026 kl. 12:21 ・ Annons-ID: 20869078