Bildgalleri
Scott Voltage FR720
Säljes
15 000 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Varumärke: Scott
Typ av cykel: Heldämpade cyklar
Kön: Unisex
(Läs hela texten) Till salu: Scott Voltage FR 720 – Downhill/Freeride i fint skick – Storlek M
Säljer min välutrustade Scott Voltage FR 720 i storlek M (medium). Detta är en robust downhill- och freeridecykel utvecklad för bike park, grova stigar och krävande nedfarter. Cykeln är i fint skick med synliga spår av användning, men den är fullt fungerande och redo för fortsatt körning.
Cykeln är utrustad med underbelysning (underglow) från Xlights, som ger en imponerande och dynamisk ljuseffekt under ram och hjul – perfekt för kvälls- och nattkörning i bike park eller vid visning.
Nyckelkomponenter och specifikationer:
• Ram: Scott Voltage FR Alloy 6061, hydroformad aluminiumram med 190 mm slaglängd bak (135x12 mm thru-axle dropout).
• Gaffel: Marzocchi coil-gaffel med 200 mm slaglängd – pålitlig prestanda i tuff terräng.
• Bakdämpare: Fox VAN R coil-dämpare – justerbar rebound för anpassad fjädringskänsla.
• Hjul: 27.5” (650b) med Maxxis-däck i aggressivt mönster för utmärkt grepp i löst underlag, lera och snö.
• Drivlina: SRAM-drivlina inklusive X5 bakväxel (1:1 actuation ratio), 9-växlad setup med slitstark kedja i gott skick.
• Bromsar: Hydrauliska skivbromsar.
• Pedaler: Hybrid-pedaler med clips på ena sidan och platta pedaler med dubbar på andra sidan – flexibel användning.
• Övrigt: Orange/svarta färgaccent, Red Bull-dekaler, Syncros-komponenter på stycke och stem, ISCG-tabs för kedjeskydd.
Cykeln har en slack geometri, låg bottenfäste och kort kedjestag som ger stabil och lekfull hantering i höga hastigheter och tekniska sektioner. Den är betydligt påkostad med komponenter från Fox, Marzocchi, SRAM och Maxxis.
Tillstånd: Övergripande fint skick. Fälgarna är något snea men cykeln rullar och fungerar utmärkt som den är. Detta är ett vanligt slitage på gravity-cyklar och kan åtgärdas till rimlig kostnad hos en hjulbyggare. Inga allvarliga skador på ram eller övriga delar.
Pris: 15 000 kr eller bästa bud. Byte mot racer- eller TT-cykel är möjligt med mellantillägg eller avdrag åt båda håll – kontakta mig gärna för diskussion. (ge gärna bud men tänk logiskt)
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 12.2.2026 kl. 14:07 ・ Annons-ID: 20806085