Bildgalleri
Bully/Howavart
Säljes
2 000 kr
Varubeskrivning
Ålder: 2 år
Indie som vi kallar henne är en tik på 1 1/2 år som vi inte ägt mer än 2 månader men pga att hon inte verkar funka att bo ihop med tikar sen hon löpte så blev hon lite väl stursk och trotsig. Hon är en jätte mysig lyhörd smart tjej . Som både går bra ihop med katter ( i början är hon lite på ) vill leka och kan bli intensiv men lyssna på tillsägelse.
Hon älskar och ligga i sängen och mysa,åka bil är bästa hon vet och springa i skogen och i häst hagen med hästar och äta skit och utforska men håller sig alltid så hon ser en .
Indie skulle trivas med att bo med ett par eller ensam människa eller en kastrerad hane (annars bli de valpar)🫣😅
som har erfarenhet av rasen då vi försökt den korta tid att bara miljö klimatisera och lära känna och inte gjort någon "BIG" Deal av något.
Men våran cane Corso/rottweiler tik på 8 år med pondus har hon rykt ihop med en gång sen var de bra . Men den andra schäfer tiken på 10 år reser hon ragg och passa på och utmana nästan om hon är vid oss eller ute så är hon intensiv men de slåss och de är 3 rejäla gånger hon ger sig inte med henne nu så blir att de är inte rättvist mot någon
Hon visade detta beteende efter hon löpte så blev hon mer trotsig och testa gränser och biter i handen när man har koppel på henne men lugnat sig med de beteendet och lyssna på kommandon och pussa på en
Så jätte fin hund jätte tråkigt men de är ständig oro
Hon är uppvuxen i små barns familj och katt
Sen tog ett äldre par över henne som insåg efter några dagar hon är mycket hund och stark
Så jag är brutalt ärlig men jag vill ge alla rätt förutsättningar annars är de bara en otrygg hund som flyttar runt så de är separerade nu hundarna och får gå med dem två omgångar och hålla koll på dörrar att man stänger dem
Så vill någon ge Indie en chans?
Pm för mer info
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 13.1.2026 kl. 20:25 ・ Annons-ID: 20126146