Bildgalleri
Pluras Husman - En hyllning till maten jag älskar! Inbunden helt nyskick oläst
Säljes
100 kr
Varubeskrivning
Skick: Nytt skick - helt ny
En kokbok av Plura Jonsson, "Pluras Husman - En hyllning till maten jag älskar!". Boken innehåller recept och berättelser.
"Minnen från ett liv vid middagsborden längs vägarna i Sverige"
Detta är Pluras tredje kokbok. Ett hundratal älskade husmansrecept; kött, grönsaker, soppor, fisk och skaldjur och efterrätter. Följ med ut i Stockholms skärgård och hem i köket på Kungsholmen.
"Under alla år har jag burit tanken på den här boken som svensk husmanskost som en skatt inom mig, att någon gång få göra en bok om all den mat som jag växte upp med och älskar så högt, att skriva ett mattestamente till mina barn och mina medmänniskor. Men det är inte bara barndomens och mamma Magdas hemlagade mat här, i hela mitt liv har jag ju rest omkring på de svenska vägarna med Eldkvarn, ätit mat från Skanör i söder till Kiruna i norr. Så se denna bok som en hyllning till min mamma och den svenska husmanskosten - minnen från ett liv vid middagsborden längs vägarna i Sverige." Plura
Johan Åkerberg hjälpte till med matlagning och idéer, Pepe Nilsson fotograferade maten och Pär Wickholm formgav och fotograferade miljöer.
Norstedts
Nyskick
Oläst
Kan postas
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2.12.2025 kl. 17:00 ・ Annons-ID: 18930962