Kan skickas
Bildgalleri
(1/12)
1970s Kasuga EB-3 Bass cherry
Säljes5 900 kr
Beskrivning
Good condition, 6,5/10
Tillverkad i Japan, inklusive slitet original hardcase med trasiga lås (för närvarande ihoptejpat med silvertejp). Kortskalabasar med 30,5" mensur, fyra rattar, 3-vägsomkopplare, en smal men djup och runt formad påskruvad lönnhals samt kropp i mahogny. Fingerstödet saknas. Open book-huvud med crown-inläggning och bunden greppbräda i rosenträ med dot-inlägg.
Vikt: 3,53 kg
Halsprofil: C
Sadelbredd: 37,2 mm
Halsbredd vid 12:e bandet: 48,3 mm
Halstjocklek vid 1:a / 5:e / 12:e bandet: 20,65 / 22,35 / 22,9 mm
Mickar (motstånd i kΩ):
Halsmick: 9,52
Stallmick: 4,06
***** Undrar du om varan finns kvar? Klicka på länken ”Mer info / Beställ” för att se aktuell lagerstatus och för att lägga din beställning. Produkterna säljs ofta snabbt, så vänta inte för länge om du hittar något du gillar!
***** Oscar Guitars är Sveriges största gitarrbutik med fokus på vintage och begagnat! Vi köper, byter in och värderar instrument, både online och i butiken. Hos oss hittar du ett ständigt varierande utbud av gitarrer, basar och tillbehör – från olika eror och tillverkare. Många kallar vårt showroom ett museum – men här är allt till salu. Klicka dig gärna vidare till hemsidan för fler bilder och mer detaljerad info.
Obs: Knappen för att visa hela beskrivningen har bara en visuell effekt.
Plats
| Annons-ID | 18798979 |
|---|---|
| Senast ändrad | 20.11.2025 kl. 13:36 |