Bildgalleri
Nyservad symaskin Husqvarna Automatic Type 21
Säljes
Frakt från 179 kr + köpskydd 111 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Varan skickas till dig. Du har 24 timmar på dig att kontrollera varan innan pengarna överförs till säljaren.
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
En svensktillverkad klassiker från 50-talet. Gjord för att hålla i generationer. Maskinen är till största del i metall och av en helt annan kvalitet än mycket som säljs idag. Har förutom raksöm och sicksack även extrasömmar via utbytbara sömväljare. Sömväljare A, B samt C ingår, se bild för några av sömmarna. Har förutom standardhastighet även en långsammare och starkare växel. Relativt tystgående, metallen tar upp mkt av vibrationerna. Klarar upp till 8 lager jeanstyg utan problem och därmed även annat som hästtäcken och kapell. Denna version av Automatic har plastdetaljer som går åt det mer mörkröda hållet, annorlunda än de senare versionerna där detta var svart.
Genomgången i sin helhet. Smörjd med symaskinsolja. Rengjord in- och utvändigt. Remmar och kugghjul är kontrollerade. Kolborstarna i motorn är i fint skick. Nålinställningar är gjorda. Lampan är utbytt mot en modern LED-lampa som blir mindre varm.
Rent mekaniskt i väldigt fint skick. Går otroligt bra. Även kosmetiskt i väldigt fint skick, se bilder. Fler bilder kan skickas vid behov.
Följande ingår:
- maskinen
- fotpedal
- väska
- förvaringsskrin
- förlängningsbord
- sömväljare A, B och C
- standardpressarfot samt ett antal extra pressarfötter, se bild.
- skruvmejsel m.m.
- spolarkapsel
- 5 st undertrådsspolar
Skickas via Blocketpaket eller hämtas i Johanneberg. Äldre symaskiner, såväl defekta som hela kan vara aktuellt som inbyte eller delbetalning.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2.12.2025 kl. 19:02 ・ Annons-ID: 18786274