Bildgalleri
Dansk svensk gårdshund
Säljes
21 000 kr
Varubeskrivning
Våra små valpar av rasen Dansk svensk gårdshund är snart redo att flytta hemifrån.
Två sociala, trevliga och väldigt tillgivna gossar. Bus och lek varvas med mys i soffan.
Vid leverans, tidigast 17/11 då de är åtta veckor gamla, kommer de vara registrerade i SKK, veterinärbesiktigade, chippade, vaccinerade, avmaskade och försäkrade.
De får också ett ”flytta hemifrån”-paket med sig, innehållande bl.a. valpfoder, filt, leksak.
De växer upp inne hos oss och blir bekanta med vardagens alla ljud och bestyr. De kommer vara vana vid att bli hanterade av oss samt vana vid andra hundar.
Kullens inavelsgrad är 0,4 % och HD-index 116.
Mamma Asta (HD A, PLL-fri) är en fin liten tjej som gillar allt och alla. Hon har fixat både dräktighet och valpning galant och sköter sina valpar exemplariskt.
Vi har också en äldre dsg-tik här hemma och de fungerar jättebra tillsammans. Asta vill gärna vara nära familjen och sover helst under täcket. En bestämd tjej som vet vad hon vill.
Pappa Frasse (HD A, PLL hereditärt fri) är en stabil, lojal och trogen vän. Han är nyfiken och intresserad av att lära sig nya saker och vara sin familj till lags. Han kan gå lös, skäller sällan och lyssnar oftast. Funkar bra med andra hundar.
Frasse älskar att åka bil, han lägger sig till ro och somnar.
Han har deltagit i 2 stora utställningar och båda gångerna blev han 4:a, en excellent och en very good.
”Rasen erkändes 1987 i Sverige och Danmark under namnet dansk-svensk gårdshund och godkänd av FCI sedan 2019. Den har sedan gammalt funnits på lantgårdar i Danmark och Sverige. Gårdshunden har använts som vakthund, råttfångare och sällskap.
Gårdshunden är en liten, pigg, frisk, sund och mångsidig familjehund som lätt anpassar sig i de flesta situationer.
Gårdshunden är generellt en frisk och sund ras med få hälsoproblem.
Rasen tycker om att arbeta både fysiskt och mentalt, och kräver en del aktivering. Mellan arbetspassen är den en riktig kelgris som gärna kryper upp i knät, ligger nära intill och kopplar av. Gårdshunden tycker mycket om värme och ligger ofta och kopplar av i solen. Det är en utpräglad väktare som omedelbart slår larm om främlingar kommer in på dess hemområde. I övrigt är det inte en skällig ras.” (https://www.skk.se/sv/hundraser/dansk-svensk-gardshund/ )
Bild 1; valpar
Bild 2; mamma Asta
Bild 3; pappa Frasse
Hör av er för att berätta om vad ni kan erbjuda våra små valpar samt för att få mer information och bilder.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2.11.2025 kl. 17:49 ・ Annons-ID: 18474433