Bildgalleri
Heribert Engelbert Garnet Cluster Set, Sverige, 1950-tal
Säljes
Frakt från 39 kr + köpskydd 120 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Varan skickas till dig. Du har 24 timmar på dig att kontrollera varan innan pengarna överförs till säljaren.
Varubeskrivning
Skick: Mycket bra skick - som ny
Hör av dig om du är intresserad av de här föremålen – jag kan ge personlig rabatt och skicka närbilder på stämplarna m.m.
Garnet Cluster Set – ett vintage-garnityr från 1950-talet där poesin i svensk modernism vaknar till liv. Skaparen är den hyllade formgivaren Heribert Engelbert, vars verk kännetecknas av lakoniska silhuetter och fin balans mellan funktion och formens poesi.
Setet omfattar en stor cocktailring, eleganta hängörhängen samt två mindre ringar (en troligen HE men utan stämpel) – alla utförda i förgyllt silver och fullsatta med naturliga granater i traditionell rosenslipning.
Stenarna formar täta kluster som liknar blomsterkronor – en större granat i centrum omgiven av en ström av mindre. Granaternas djupa scharlakansröda skimmer kontrasterar vackert mot den varma guldförgyllningen och ger en ädel återhållsamhet åt helheten.
Stor cocktailring
Material: silver, förgyllning
Stämpel: Tre kronor, 830 S
Stenar: granat
Mått: strl. 17, b. 25 mm.
Rombisk ring
Material: silver, förgyllning
Stämpel: HE, 830 S
Stenar: granat
Mått: strl. 16 1/2, b. 14 mm.
Totalvikt: 3,3 g.
Örhängen
Material: silver, förgyllning
Stämpel: HE, 830 S
Stenar: granat
Mått: b. 4-8,5 mm, l. 18,5 mm.
Totalvikt: 3 g.
Ring "Ros”
Material: silver, förgyllning
Stämpel: Tre kronor, 925 S (troligen HE)
Stenar: granat
Mått: strl. 16 3⁄4, b. 15 mm.
Totalvikt: 4,6 g.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2.12.2025 kl. 01:01 ・ Annons-ID: 18185070