Bildgalleri
Unik samlarobjekt: Bordsklocka från Girosur Uruguay med OMVÄND GÅNG
Säljes
850 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Letar du efter en unik inredningsdetalj eller ett fascinerande samlarobjekt?
Säljer en mycket speciell bordsklocka i vacker träram från det uruguayanska märket Girosur. Det unika med denna klocka är dess "omvända gång" (baklänges klocka) – visarna rör sig motsols (antihorisontellt) och siffrorna på urtavlan är placerade i spegelvänd ordning.
Urtavlans design är djupt inspirerad av den berömda uruguayanska konstnären Joaquín Torres García och hans ikoniska koncept "Syd är vårt Nord", som vänder upp och ner på den traditionella världsbilden. I centrum syns en färgstark, mosaikliknande karta över Latinamerika (Abya Yala).
Specifikationer:
• Märke: Girosur (äkthetsklistermärke finns på baksidan)
• Urverk: Quartz M2188 (drivs med 1 st vanligt AA-batteri)
• Material: Robust ram i äkta trä
• Skick: Fint begagnat skick med naturlig patina på träramen. Det finns små bruksspår på kanterna som ger klockan en genuin och charmig vintage-karaktär. Mekaniskt fungerar den felfritt och håller tiden perfekt (fast baklänges!).
Mått: ca 11 x 11 cm.
Passa på att förvärva en klocka som garanterat blir en samtalsisbrytare i hemmet!
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-10-22 kl. 18:23 ・ Annons-ID: 27623785