Bildgalleri
Sängram 180x200 i massiv oljad ek med två sängbord
Säljes
5 900 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Djup: 200 cm
Höjd: 110 cm
Bredd: 180 cm
Gedigen sängram i massiv oljad ek med två matchande sängbord.
Mycket välhållen sängram i massiv ek, komplett med två matchande sängbord. Möblerna köptes för drygt 25 år sedan och var kvalitetsmöbler i den högre prisklassen.
Sängramen har en hög, lätt bakåtlutad huvudgavel med smala träspjälor samt två kraftiga sängsidor med ben. Den är avsedd för två resårbottnar om 90 × 200 cm, alltså ett sammanlagt bäddmått på 180 × 200 cm.
Det här är en ovanligt gedigen konstruktion i genomgående ek – inte spånskiva eller ekfanér. Träet har en vacker varm ton och tydlig ådring. Möblerna är i mycket fint skick för sin ålder, med endast mindre bruksspår. Den oljade eken är enkel att underhålla och kan lätt fräschas upp med möbelolja.
De båda sängborden är tillverkade i samma stil och träslag. Varje bord har en låda och en praktisk hylla undertill.
Tillverkaren är tyvärr okänd och det finns inga synliga stämplar eller etiketter.
Mått:
• Bäddmått: 180 × 200 cm
• Total bredd: cirka 190 cm
• Total längd/djup: cirka 230 cm
• Huvudgavelns höjd: cirka 110 cm
Observera att huvudgaveln lutar något bakåt, vilket gör att sängen behöver cirka 230 cm golvyta i längdriktningen.
Sängramen säljs demonterad. för enklare transport. Alla skruvar och plugg finns och ingår. Två matchande sängbord ingår.
Resårbottnar, madrasser och övriga bäddtextilier ingår inte.
Endast avhämtning i Lund.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-08-19 kl. 16:18 ・ Annons-ID: 25853029