Bildgalleri
Långhåriga dvärgtaxar
Säljes
35 000 kr
Varubeskrivning
Ålder: 8 veckor
FLER BILDER KOMMER!
Tre valpar, en tik och två hanar, finns att tinga för leverans från 6 december. Kärleksfullt födda och uppvuxna i en familj, med både mamman och pappan tillgängliga.
Både mamman och pappan är långhårig dvärgtax, tiken är English cream, och hanen är piebald. Valparna är just nu mest svarta med vita och cremefärgade fält. Det är svårt att säga hur färgen på valparna utvecklas, men hanen var mörk när han var valp och blev sen betydligt ljusare.
Mamman har uppfostrat dem med oändlig kärlek och tålamod, och de är nu pigga och glada, och utforskar sin omvärld med nyfikenhet och leklust. Hanarna är lite större än tiken.
Han Solo: störst i kullen. Stabil, trygg och modig. Blir sällan rädd eller orolig, men gillar också att krypa nära och sova en stund i knät.
Luke Skywalker: kärleksfull med oändligt många pussar. Alltid den som är först framme med en viftande svans.
Princess Leia: tuff brud i lyxförpackning. Säger aldrig nej till ett bra slagsmål med brorsorna, för att sedan krypa upp och gosa i mattes famn.
Valparna är inte rumsrena, eftersom vädret inte har varit optimalt för valpar. De utför sina behov på särskilda mattor för ändamålet. De har varit på utflykter utomhus. Valparna kommer vid överlämning vara chippade, avmaskade och vaccinerade. De är inte registrerade i SKK, eftersom de, enligt SKK, är felfärgade.
Skicka här på Blocket en kort beskrivning av dig och vad du kan erbjuda valpen, så hör jag av mig. (Detta för att min egen mejlkorg inte ska svämma över!)
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 7.12.2025 kl. 09:07 ・ Annons-ID: 19309090