Uhip ridjacka Ice marinblå storlek 160
Nytt skick
800 kr
- Spårbar frakt 69 kr + köpskydd 58 kr
SkickLäs om skickNytt skick - Helt ny
Beskrivning
Öppnad men aldrig använd. Dottern la av med ridning lagom till jackan kom.
Nypris 1150 kr.
Från Uhips sida:
Juniorridjackan som ingår i vår storsäljande familj Ice
Jackan som levererar för den som tillbringar sin lediga tid i stallet med sin 4-bente vän.
Funktioner, detaljer och material för ett aktivt liv
Precis som alla våra kläder har jackan innovativa funktioner och passform som Uhip designat för ryttare, både stora och små. Dessa gör livet i stallet enkelt då man kan röra sig obehindrat, vara ute oavsett väderförhållanden och typ av aktivitet.
En av funktionerna är vår unika lösning med nedfällbara ärmslut, ”handvärmare” som värmer de utsatta fingrar när man håller i tyglarna, håller i grepen när man mockar, bär vattenhinken etc. Jackan har även flera reflexdetaljer för extra säkerhet i mörker. Huvan är givetvis möjlig att dra över ridhjälmen när snön yr under ridturen.
Jackan Ice är till för den aktiva junioren
Med sina vädertåliga material, sin sportiga look är vinterjackan Ice det självklara valet för den vistas ute oavsett väder, ett väder som kanske är opålitligt med kyla ena dagen och snöblandat regn andra. Den har en anpassad mängd isolering för den som är aktiv, oavsett om det är i stallet eller i skogen med din hund. Passformen möjliggör ett extra värmande lager under om det är riktigt kallt.
Trygg affär