Inlagd: i söndags 18:41

Auktion med sameslöjd av högsta möjliga klass

Bild 1: Jon Tomas Utsi Halvhornskniv Sameslöjd 2000-tal Porjus. Tillverkad av läder, Björk & graverat renhorn i stiliserad dekor. Monogramsignerad: JTU Knivblad av damaskerat stål signerat: JTU Längd: 22,5 cm Bild 2: Lars Levi Sunna Naphie Sameslöjd 1900-tal Mjölkstäva tillverkad av björk, läder & inlägg av graverat renhorn i stiliserad dekor. Signerad: LLSunna Längd: 36 cm, Bredd: 20 cm. Bild 3: Torsten Fankki / Per-Eric Nilsson Helhornskniv 2010 Kaitum / Luleå. Helhornskniv tillverkad av läder, tenn & rikligt graverat renhorn i stiliserad dekor. Kniv i samarbete mellan Torsten Fankki & Per-Eric Nilsson. Monogramsignerad: TF Daterad: 2010 Längd: 21 cm Bild 4: Olav Svonni Halvhornskniv Sameslöjd 1991 Kiruna, Rautas. Samekniv tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor. Monogramsignerad: OS Daterad: 1991 Längd: 24 cm Bild 5: Tore Sunna Helhornskniv Sameslöjd 1900-tal Årosjokk. Samekniv tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor. Signerad: Tore Sunna Knivblad av kolstål signerat: VS Längd: 28 cm Bild 6: Calle Grahn Körstav Sameslöjd 1900-tal Fjällbonäs Tillverkad av björk, tenn, läder och graverat renhorn i stiliserad dekor Monogramsignerad Längd: 90 cm ---------------------------------- Objekten ligger just nu ute i vår exklusiva auktion som avslutas torsdagen 2020-11-26 mellan kl 15:00-22:00. Du kan redan nu besöka vår hemsida & granska alla 662 objekt, ställa fler frågor eller lägga ditt bud, Du kan även ringa till oss för att lägga ditt bud. Kan du inte närvara vid datorn på auktionsdatumet? Du kan lägga ett maxbud så bjuder datorn automatiskt åt dig. Visning av objekt: Du är välkommen in till vår lokal på Skolgatan 53 Umeå för att titta på alla objekt i vårt showroom, du hittar våra öppettider på vår hemsida. Transport: Som vanligt erbjuder vi transporter runt hela världen till marknadens bästa priser, väl emballerat & med snabba leveranstider samt helt utan packningsavgifter.
Säljes av
Norrlands Auktionsverk AB
Norrlands Auktionsverk ABBesök vår butikssidawww.norrlandsauktionsverk.se
Var försiktig med att överföra pengar till privatpersoner. Använd istället Blocketpaketet när pengar och varor ska skickas. Med Blocketpaketet identifierar sig både köpare och säljare med BankID och betalningen går via vår betalpartner Rocker. Tryggt för båda parter!
Norrlands Auktionsverk AB
Norrlands Auktionsverk AB - Det moderna auktionshuset Skolgatan 53, 90327 Umeå Telefon växel: 090-122211 Org-nr: 556902-4549 Epost direkt: info@norrlandsauktionsverk.se Besök vår hemsida för att komma till auktionen: www.norrlandsauktionsverk.se
Mer information hittar du på http://www.norrlandsauktionsverk.se

Fler annonser från Norrlands Auktionsverk AB

Schibsted logo
Blocket är en del av Schibsted.
Schibsted ansvarar för hanteringen av din data på den här webbplatsen.Läs mer